Klaus schválil platy europoslanců

klaus

Zákon o platu europoslanců podepsal ve čtvrtek prezident Václav Klaus. Český europoslanec bude brát měsíčně 65.000 Kč hrubého.

Plat evropského poslance za Českou republiku je o 18.000 korun vyšší, než je základní plat řadového člena českého Parlamentu, a skoro čtyřikrát vyšší, než byla průměrná mzda v ČR v minulém roce – zhruba 16.917 Kč. Českým europoslancům jsou platy vypláceny z národního rozpočtu, proto bude jejich měsíční plat zdaněn. Čeští europoslanci mají také nárok na bezplatnou vnitrostátní veřejnou dopravu (mimo letecké).

Peníze, které dostanou europoslanci z Bruselu, se nezdaňují. 24 českých europoslanců bude pobírat na den diety ve výši 262 eur (8.000 Kč), mají nárok na příspěvky na tzv. všeobecné výdaje, štědrý penzijní systém, na placené jazykové kurzy, na bezplatnou zdravotní péči, mají možnost dobře zaměstnávat a dobře zaplatit i rodinné příslušníky. Poslanci dále mají nárok na platy asistentů – cca 150.000 eur ročně (4,7 milionu Kč), všeobecné výdaje na provoz kanceláře – 44.400 eur za rok (1,4 milionu Kč), jazykové kurzy – 5.000 eur ročně (skoro 160.000 Kč), diety v době zasedání EP – 262 eur na den ( 8.250 Kč), příspěvek na taxi v době zasedání EP – 50 eur týdně (přes 1.500 Kč).

Šikovnější europoslanci si však mohou přijít i na více peněz. Systém hrazených cestovních výdajů a různých příspěvků, které jsou placeny z rozpočtu EP, je velmi nepřehledný a svádí k podvádění. Někteří europoslanci tento systém náhrad zneužívají – nahlásí například více najetých kilometrů či si třeba nárokuje cenu letenky první třídy, i když letěl v economy class.

Čeští zástupci nebudou mít stejný měsíční plat jako ostatní členové EP a také nebudou v Bruselu žádní boháči. Nejvyšší plat z europoslanců mají Italové – 11.780 eur měsíčně (skoro 377.000 Kč) –, přičemž patří k nejlenivějším poslancům a mají povolený dvojí mandát. Jejich plat je dvojnásobný vůči platu europoslanců z Německa a Francie. Naproti tomu Španěl bere dvaapůlkrát méně než Ital (kolem 3.056 eur). Nejhůře jsou na tom Maďaři, kteří budou pobírat 800 eur ( 25.600 Kč).

Původně se předpokládalo, že poslanci budou placeni z rozpočtu EU. Členské státy ale nedospěly v této záležitosti ke shodě. Proti návrhu byli Němci, Rakušané, Švédové a Francouzi. Podle předkládaného návrhu měli všichni europoslanci bez rozdílu dostávat mzdu 8.600 eur (280.000 Kč).