Kdo se stane budoucím předsedou Evropského parlamentu?

Dvě největší politické skupiny v Evropském parlamentu se ve čtvrtek dohodly, jak si rozdělí předsednické posty pro nadcházející legislativní období 2004–2009.

Zástupce Evropské lidové strany a Evropských demokratů bude vést EP v první polovině volebního období a po něm nastoupí člen Evropské socialistické strany. Na tom se předběžně dohodli zástupci obou nejsilnějších politických frakcí EP. Ve čtvrtek se kvůli tomu sešli lídr socialistů (PES) Poul Nyrup Rasmussen a předseda socialistické skupiny v EP Enrique Baron Crespo s lidoveckým lídrem Wilfriedem Martensem a předsedou lidovecké frakce v EP Hans-Gertem Poetteringem.

Pokud by se ale stal předsedou Evropské komise konzervativec, pak by do roku 2007 předsedal EP socialista Terence Wynn. Tato varianta se v těchto dnech jeví reálnější, jelikož křesťanští demokraté a pravicové vlády navrhují na funkci předsedy Evropské komise Chrise Pattena, který je konzervativec, ale proevropský. Lidovci, kteří zůstali po těchto volbách nejsilnější frakcí v EP, navrhli jako kandidáta na funkci předsedy EP Hans-Gerta Poetteringa. Tuto dohodu musí ještě schválit členská základna obou politických uskupení.