Frontex nezabránil „pushbackům“ proti migrantům, důkazy o přímém zapojení ale chybí

© EPA

Ještě před začátkem letní pauzy dokončili europoslanci zprávu, podle které si evropská pohraniční stráž Frontex neplní své povinnosti z hlediska ochrany práv migrantů mířících po moři do Evropy. Nejhorší obavy se nicméně nepotvrdily, respektive pro ně neexistují dostatečně přesvědčivé důkazy.

Už několik let plní evropská média zprávy o tom, jak v řeckých vodách dochází ze strany tamních úřadů k tzv. pushbackům, nelegálnímu navracení či zatlačování migrantů a uprchlíků buď přímo k tureckým břehům, nebo na moře. Zdá se, že v posledních měsících se situace ještě zhoršuje.

„Tato nelegální praxe se stala v Řecku velmi rozšířenou, dochází při ní k závažnému porušování základních práv a často je užíváno násilí, zastrašování a ponižování. Zatím se tak děje beztrestně, případy nejsou řeckou stranou vyšetřovány a efektivní tlak na nápravu nepřichází ani ze strany EU,“ upozornila Šárka Antošová z české pobočky Amnesty International.

Nový pakt o migraci a azylu: Tři možné scénáře

Současné zaujetí pandemií COVID-19 přispívá k odpolitizování tématu migrace a azylu, a to je situace, která nahrává vyjednáváním mezi státy. Dělící čáry nicméně stále existují, píše ve své analýze odborník na migrační politiku Vít Novotný z bruselského Martensova centra.

Vyšetřování je u konce

Kritika směrem k Evropské unii ale šla ještě dále. Objevila se dokonce obvinění, že do nelegálních pushbacků se zapojila přímo Evropská pohraniční a pobřežní stráž alias Frontex. Vyšetřování těchto podezření spustili letos v únoru mimo jiné poslanci Evropského parlamentu, kteří kvůli tomu zřídili speciální pracovní skupinu. Po necelém půlroce sbírání důkazů a svědectví měli v polovině července hotovo.

„Po měsících práce v pracovní skupině jsme neobjevili žádné přesvědčivé důkazy, že by byl Frontex do provádění pushbacků zapojen,“ napsala na Twitter maltská předsedkyně skupiny Roberta Metsolová (Evropská lidová strana).

https://twitter.com/RobertaMetsola/status/1415573487989796864

Závěry vyšetřování ale rozhodně nejsou lichotivé. „Agentura měla k dispozici důkazy podporující obvinění z porušování základních práv ze strany členských států, se kterými měla společné operace, nedokázala však na ně reagovat a neprodleně, ostražitě a účinně je řešit. Výsledkem je, že agentura Frontex těmto porušením nezabránila a ani nesnížila riziko, že k nim bude docházet k budoucnu,“ stojí ve zprávě.

Konkrétnější kritika pak míří například na to, že agentura nenajala plánovaných 40 speciálních nezávislých pracovníků, kteří by dohlíželi na dodržování lidských práv. Zatím je jich údajně jen 20, z toho 15 má pouze status „asistentů“. Další problémy vidí europoslanci v chování vedení Frontexu, které se podle nich nedostatečně řídí evropskou legislativou.

Podle nizozemské europoslankyně Tineke Strikové (Zelení), která měla report na starosti, jsou kvůli všem zjištěným nedostatkům zapotřebí „drastické změny“ uvnitř agentury. Pracovní skupina proto navrhla desítky konkrétních doporučení, jak práci pohraniční a pobřežní stráže zlepšit. Zástupci Frontexu už se nechali slyšet, že je budou reflektovat.

V září by měla na základě závěrů a doporučení zprávy vzniknout formální usnesení celého Evropského parlamentu, která budou mít podstatně větší váhu. V té době by mělo být hotové také podobné vyšetřování ze strany Evropského úřadu pro boj proti podvodům OLAF.

Frontex nezvládá svou roli, rozpočet pohraniční stráže EU má přitom výrazně nabobtnat

Evropský účetní dvůr zjistil, že agentura Frontex nefunguje efektivně a pravděpodobně nezvládne ani své budoucí úkoly. Pokračuje navíc vyšetřování okolo jejího nevhodného zacházení s migranty.

Kritika ze všech stran

Agentura rozhodně nezažívá zrovna povedené období. Už na začátku června vydal Evropský účetní dvůr (EÚD) zvláštní zprávu, ve které poukazuje na to, že pomoc ze strany Frontexu při ochraně hranic členských zemí EU a zemí Schengenského prostoru je nedostatečná. Navíc údajně nevyužívá přidělené finanční prostředky efektivně. Podle auditorů se agentura zatím nedokázala vypořádat se svými úkoly.

Zároveň existují vážné pochybnosti, že nezvládne ani svou budoucí roli. Frontex má přitom v rámci migrační reformy do budoucna poměrně významně posílit, a to především kapacitně. Význam Unie při správě společných vnějších hranic se má tedy v následujících letech zvýšit.

Podle některých kritiků však EU zatím v přístupu k migrantům „morálně selhává“. Amnesty International upozorňuje na to, že EU zatím nebyla ochotná jasně odsoudit nepřijatelné praktiky ze strany Řecka, a zároveň nedokázala jasně stanovit, jakou roli a odpovědnost by její prodloužená ruka Frontex měla mít. Unie podle organizace svým přístupem také dopouští týrání migrantů a uprchlíků v libyjských detenčních centrech.

EU se shodla na posílení azylové agentury, řízení s migranty se má zefektivnit

Státy Evropské unie se dnes dohodly s Evropským parlamentem na posílení pravomocí azylového úřadu, které má zefektivnit řízení s žadateli o azyl.

Článek vznikl v rámci projektu Evropa v souvislostech, který společně realizují EURACTIV.cz a vydavatelství Economia s podporou Evropského parlamentu.