Francouzi v eurovolbách účtovali s vládou

Podobně jako v České republice a dalších zemích Evropské unie i ve Francii se volby do Evropského parlamentu odehrávaly ve znamení celkového nezájmu a vůle potrestat úřadující vládu. Volební účast dosáhla 42,5%, což je mírný podprůměr v EU (44,2%) a rekordně nejnižší účast ve volbách v historii francouzské páté republiky.

Ve Francii vyhrála volby přesvědčivě levice. Jasným vítězem je Socialistická strana, která získala 30,5% – posílí tak Stranu evropských socialistů o 30 poslanců. To je o devět víc, než měla ve stávajícím Evropském parlamentu. Hlavní vládní strana – Svaz pro lidové hnutí (UMP), získala 16,5% a 17 křesel v rámci frakce Evropské lidové strany-Evropských demokratů (EPP-ED). Jistým překvapením je úspěch pravo-středového Svazu pro francouzskou demokracii (UDF), který obdržel od voličů 12% hlasů. Tato formálně vládní, ale proti vládě rebelující strana dosud patřila do EPP-ED, ale nyní se chystá se svými 11 poslanci vstoupit do frakce liberálních demokratů (ELDR). Le Penova Národní fronta získala 10% hlasů a 8 křesel. Zelení si v porovnání s minulými evropskými volbami zhruba o 3% pohoršili, když získali 6,5% hlasů a 6 mandátů, a to i přesto, že jejich evropský lídr Daniel Cohn-Bendit se ve Francii těší velké popularitě. Francouzští komunisté, kteří spolu se svými českými kolegy zasednou ve frakci Sjednocené evropské levice, potvrdili skóre z prvního kola regionálních voleb ziskem 5% hlasů a 3 mandátů v Evropském parlamentu. Francouzští suverenisté Charles Pasqua a Philippe de Villiers, kteří před pěti lety sjednoceni porazili hlavní pravicovou politickou sílu v zemi, Chirakovo RPR, a získali 13 křesel, v těchto volbách neuspěli, protože kandidovali samostatně. Zatímco Villiers získal pouhé tři mandáty, Pasqua se do parlamentu vůbec nedostal. Jiná radikálně pravicová formace s názvem „Lov, rybolov, příroda, tradice“ (CPNT), která měla v minulém parlamentu šest europoslanců, v novém parlamentu také nezasedne, stejně jako trockisté z Dělnického boje-Komunistické revoluční ligy (LO-LCR), kteří dosud měli pět křesel.

Evropské volby jsou poslední volby ve Francii před prezidentským kláním v roce 2007. I když levice zopakovala vítězství z regionálních voleb před třemi měsíci, optický efekt porážky vlády je tentokrát díky proporčnímu systému menší. Přesto se ale množí spekulace o tom, že tentokrát už prezident Jacques Chirac nepopulárního premiéra Jeana-Pierra Raffarina odvolá.