Západ by měl povolit Ukrajině vyslat střely dlouhého doletu na vojenské cíle na ruském území, aby umožnil efektivnější obranu proti ruské agresi. Shodli se na tom dnes poslanci Evropského parlamentu (EP) v usnesení přijatém výraznou většinou hlasů. Evropští zákonodárci rovněž chtějí, aby se země Evropské unie i spojenci zavázali k pravidelné dlouhodobé vojenské podpoře Kyjeva. Moskva slovy předsedy dolní komory parlamentu Vjačeslava Volodina varovala před jadernou válkou.
Evropští poslanci usnesením podpořili požadavek ukrajinského vedení, které v posledních měsících naléhá na západní partnery v čele se Spojenými státy, aby zrušili omezení spojené s přeshraničními útoky. Rezoluce konstatuje, že dokud nebude moci Ukrajina zasahovat místa, ze kterých Rusko útočí, nemůže dostatečně bránit životy svých obyvatel ani kritickou infrastrukturu.
Zdaleka nejdůležitějším dodavatelem dalekonosných střel jsou pro Ukrajinu Spojené státy. Americký prezident Joe Biden minulý týden prohlásil, že Washington zvažuje zrušení současného omezení. Podobný krok podporuje také část evropských zemí, především Británie, ale například Německo či Francie váhají.
Šéf ruské Státní dumy, což je dolní parlamentní komora, dnes v reakci na krok EP varoval, že ukrajinské útoky západními zbraněmi na Rusko by vedly ke „globální válce za použití jaderných zbraní“. Šéf Dumy Volodin je blízkým spojencem ruského prezidenta Vladimira Putina.
Europoslanci schválili rezoluci 425 hlasy, 131 jich bylo proti a 63 se zdrželo hlasování. Usnesení volá také po využití zisků ze zmrazených ruských aktiv ve prospěch Ukrajiny. Členské státy pak vyzývá, aby nepolevovaly ve financování vojenské a hospodářské pomoci zemi, která na východě svého území už více než dva a půl roku čelí ruské ofenzivě.
Evropský parlament dnes schválil usnesení o pokračující finanční a vojenské pomoci Ukrajině ze strany členských států EU.
Čeští europoslanci a europoslankyně hlasovali následovně: pic.twitter.com/Um6Pag3yVr
— Europarlament přehledně (@ep_prehledne) September 19, 2024
Českých europoslanců se hlasování zúčastnilo 15 z 20 (Česko má sice 21 europoslanců, ale Martin Hlaváček z hnutí ANO se mandátu vzdal a nový europoslanec zatím na jeho místo nenastoupil, protože procedury EP trvají delší dobu).
Rezoluci podpořilo osm z nich – Ondřej Krutílek, Alexandr Vondra a Veronika Vrecionová (ODS) z konzervativní frakce ECR, Jan Farský (STAN), Danuše Nerudová (STAN), Ondřej Kolář (TOP 09) a Luděk Niedermayer (TOP 09) z frakce Evropské lidové strany (EPP) a pirátská europoslankyně Markéta Gregorová.
Čtyři čeští europoslanci byli proti – Ivan David (SPD) z frakce Evropa suverénních národů (ESN), Ondřej Dostál a Kateřina Konečná z koalice Stačilo!, kteří jsou nezařazenými poslanci, a Filip Turek z Přísahy a Motoristů (frakce Patrioti pro Evropu). Jeho kolegyně Nikola Bartůšek rovněž z Přísahy a Motoristů (frakce Patrioti pro Evropu) a také Jana Nagyová a Jaroslava Pokorná Jermanová z hnutí ANO (frakce Patrioti pro Evropu) se hlasování zdržely. Hlasování se neúčastnil Tomáš Zdechovský z KDU-ČSL (frakce EPP) a z ANO (Patrioti pro Evropu) Jaroslav Bžoch, Ondřej Knotek, Ondřej Kovařík a Klára Dostálová.
„Jednou z klíčových priorit Evropy musí být poskytovat Ukrajině maximální podporu v jejím boji proti ruské agresi, a zajistit tak její vítězství. Bohužel v poslední době sledujeme, že tento závazek ze strany mnoha členských států slábne,“ uvedla Gregorová, která se tématu Ukrajiny v EP dlouhodobě věnuje. Stejně jako řada dalších zákonodárců soudí, že dosavadní výše podpory Kyjevu k úspěšnému pokračování obrany nestačí.
„V Evropském parlamentu jsme dnes hlasovali o pokračování vojenské pomoci Ukrajině. Kdo byl s Kremlem? Podívejte se sami…,“ okomentovala hlasování na síti X s odkazem na europoslance Ivana Davida, Filipa Turka, Ondřeje Dostála a Kateřinu Konečnou europoslankyně Veronika Vrecionová.
Ukrainians need our weapons for defence, not for parades! pic.twitter.com/hbpQOrVloC
— Ondřej Kolář (@OndrejKolar6) September 19, 2024
Europoslanec Ondřej Kolář na plénu zdůraznil, že EU má sklony sama sobě kreslit červené linie a hrát podle pravidel Vladimira Putina. „Musíme zrušit absurdní omezení, která jsme stanovili sami sobě i Ukrajině. Je nezbytné nechat Ukrajince střílet čímkoli, co potřebují, kdykoliv a kdekoli potřebují. Potřebují naše zbraně na obranu, ne na přehlídky,“ uvedl.
„Do (rezoluce) znění se podařilo otisknout i část z našeho nedávného dopisu šéfovi unijní diplomacie Josepu Borrellovi, ve kterém apelujeme na členské státy, aby zrušily nesmyslné omezení na použití zbraní dodávaných Západem. Ukrajinští vojáci mají právo bránit svou zemi a zasahovat tak i legitimní vojenské cíle v Rusku,“ komentoval na síti X Jan Farský.
Europoslanci zároveň v usnesení, které je pro členské země EU nezávazným doporučením, navrhli stanovit každoroční výši vojenské pomoci Ukrajině na 0,25 procenta hrubého domácího produktu (HDP).