Europoslanci odmítají čínské tábory pro Ujgury a vyzývají k sankcím

© Shutterstock

Evropský parlament odsoudil takzvané tábory politické převýchovy, do kterých jsou v Číně posíláni příslušníci muslimských etnických menšin, a vyzval k jejich okamžitému uzavření. V rezoluci přijaté na závěr plenárního zasedání europoslanci mimo jiné apelovali na členské státy Evropské unie, aby v této souvislosti zvážily cílené protičínské sankce. EP také upozornil na možné zapojení nucené práce vězněných osob v dodavatelských řetězcích mezinárodních společností.

Podle europoslanců čelí Ujgurové a další menšinová etnika na severozápadě Číny stále tvrdším represím. EP uvádí, že od jara 2017 se už více než milion lidí ocitlo v internačních táborech, kde se musí zříkat víry a etnické identity a přísahat věrnost čínské vládě.

„Evropský parlament ostře odsuzuje, že statisíce Ujgurů a etnických Kazachů jsou posílány do ,táborů politické převýchovy‘ na základě systému prediktivního zajišťování bezpečnosti, přičemž lidé jsou zatýkáni i za to, že uskutečnili cestu do zahraničí či jsou považováni za příliš nábožensky založené,“ píše se ve schváleném usnesení.

Nová Hedvábná stezka na západním Balkáně a role čínských investic

Čína působí v regionu západního Balkánu výrazněji od roku 2012, kdy byla založena platforma 16+1, která slibuje významné investice. Jsou to však čínské půjčky, které Evropskou komisi znepokojují. Evropská unie musí na novou situaci rychle reagovat.

„Orwellovský“ systém dohledu

Stanovisko reaguje mimo jiné na zjištění, která na konci listopadu publikovalo Mezinárodní sdružení investigativních novinářů (ICIJ). Jeho členové se dostali k dokumentům čínské komunistické strany, které představují „operační manuál“ pro provozování detenčních center a osvětlují „orwellovský systém masového dohledu“ v provincii Sin-ťiang. Peking tábory prezentuje jako střediska určená k dobrovolným pracovním školením a přísná bezpečnostní opatření označuje za součást boje proti terorismu.

To je ale podle EP pouze záminka k represím vůči menšinovému obyvatelstvu. „Válka čínské vlády proti teroru se v Sin-ťiangu čím dál tím více proměňuje ve válku proti náboženskému vyznání a etnickému původu,“ uvádí usnesení.

Europoslanci vyzvali Evropskou komisi i státy bloku, aby se snažily čínskou vládu přimět ke změně přístupu. Pokud by takový postup byl vyhodnocen jako účinný, mají prý členské státy Unie uvalit cílené sankce na čínské činitele odpovědné za údajné porušování lidských práv v Sin-ťiangu. EP také vyslovil „hluboké znepokojení nad informacemi o tom, že v dodavatelských řetězcích mezinárodních společností působících v Sin-ťiangu je zřejmě využívána nucená práce vězňů z internačních táborů“. Apeluje proto na zástupce soukromého sektoru, aby ověřili, zda se na problému nepodílí.

Šéf unijní diplomacie Josep Borrell při středeční rozpravě uvedl, že EU zatím nepřistoupila k sankcím, jaké před dvěma týdny podpořili američtí kongresmani, protože „my máme jiný systém“. Unie prý o situaci v Sin-ťiangu při setkáních s čínskými představiteli mluví a bude tak činit nadále, přičemž požádala o umožnění návštěvy nezávislých pozorovatelů. „Zatím tyto výzvy nebyly vyslyšeny,“ dodal Borrell.

Evropa se může stát prostředníkem ve vyjednávání mezi USA a Čínou, říká Macron

Francouzsky prezident Emmanuel Macron v polovině listopadu označil Evropu jako možného „prostředníka vyjednávání“ mezi USA a Čínou. Tyto země se stále nedokáží shodnout na budoucí dohodě, jejímž cílem je ukončit současnou patovou situaci v oblasti obchodu.