INFOGRAFIKA: Prorazí do europarlamentu ženy?

Evropské volby budou opět především mužskou záležitostí. Alespoň jednu třetinu žen má na kandidátce ze sněmovních stran pouze hnutí Úsvit, polovinu listiny tvoří ženy u zelených. Naopak TOP 09 má na eurokandidátce pouze 14 % žen, první z nich je navíc až na osmém místě. EurActiv se zaměřil na deset českých politických stran, které ve sněmovních volbách 2013 překročily 2 % hlasů.

Během posledních evropských voleb v roce 2009 bylo v České republice zvoleno celkem 18 mužů a 4 ženy. Ve srovnání s ostatními státy tehdejší evropské pětadvacítky bylo procentuální zastoupení českých žen druhé nejnižší (18 %). Za Českem se umístila pouze Malta, ve které nebyla zvolena ani jedna žena.

Přestože Evropský parlament vloni doporučil politickým stranám, aby zařadily na kandidátní listiny více žen, a podpořily tak rovnoměrnější zastoupení žen a mužů v této jediné přímo volené evropské instituci, nezdá se, že by se situace radikálně změnila.

Pokud by volby dopadly podle předpovědi PollWatch2014 z února 2014 a nedošlo by k takzvanému kroužkování, dostalo by se do europarlamentu šest žen, tedy o dvě víc, než je tomu doposud.

Kromě Kateřiny Konečné (KSČM) a Kláry Samkové (Úsvit), které vedou kandidátky svých stran, by šlo o Ditu Charanzovou a Martinu Dlabajovou z hnutí ANO, Olgu Sehnalovou (ČSSD) a Michaelu Šojdrovou (KDU-ČSL).

Nejmenší zastoupení má TOP 09 a Piráti

Jestliže se podíváme na zastoupení žen na kandidátkách českých stran, můžeme najít velké rozdíly.

Tradičně velkou roli hraje zastoupení žen u Strany zelených. Ta při vytváření kandidátky používají takzvanou zipovou metodu, kdy se na listině pravidelně obě pohlaví střídají.

Pokud se podíváme na porovnání stran, které ve sněmovních volbách 2013 překročily 2 % hlasů, najdeme na dalších místech pomyslného žebříčku hnutí Úsvit (43 %), ANO (30 %), KSČM (29 %) a ČSSD (26 %).

Naopak na druhém konci se umístila Česká pirátská strana (11 %), TOP 09 (14 %) a ODS (19 %).

INFOGRAFIKA: Podíl žen na eurokandidátkách

INFOGRAFIKA: Kandidující ženy do EP

Důležité je umístění

Odborníci však upozorňují na to, že není důležitý pouze počet žen na kandidátkách, ale především jejich umístění na listinách. Například Strana svobodných občanů má na své kandidátce sice 25 % žen, nicméně první z nich Irenu Steinhauserovou najdeme až na 12. místě (z celkových 28).

V první pětce mají dvě ženy hnutí ANO a Úsvit, lidovci a zelení. Naopak ani jednu ženu na prvních pěti místech nenajdeme kromě zmíněných svobodných ani u TOP 09. Nejvýše postavená kandidátka TOP 09 je osmá Ivana Majíčková.

Kandidátky a programy kandidujících stran najdete v našem přehledu.

Pozitivní trend

Pokud by se potvrdily výše zmíněné prognózy a do štrasburských lavic by se dostalo šest českých žen, zvýšilo by se zastoupení tohoto pohlaví v české delegaci na 29 % (oproti stávajícím 18 %).

Podobný trend můžeme sledovat v celém Evropském parlamentu už od roku 1979, kdy proběhly první přímé volby, díky kterým zasedlo v poslaneckých lavicích 17 % žen. Toto číslo každých pět let pravidelně narůstá, a to na současných 35 %.

Nadpoloviční ženské zastoupení má nyní Finsko a Švédsko, hranici 40 % pak v roce 2009 překročilo ještě dalších 6 států. V současné Barrosově Komisi pak můžeme nalézt celkem 9 žen.

Autor: Anna Kuznická