INFOGRAFIKA: K řešení migrační krize má přispět fond pro Afriku

Stabilizovat africké země a pomoci zvládat migrační toky. To má patřit mezi priority, na které se zaměří speciální fond vytvořený v reakci na migrační krizi. Evropská komise do něj vyčlenila 1,8 miliardy eur a peníze chce i od členských zemí. Podívejte se na naši infografiku.

Součástí řešení migrační krize má být podle Evropské komise také speciální fond pro Afriku, který má pomoci ke stabilizaci regionů zmítaných nejrůznějšími problémy.

Jeho vznik včera oznámil předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker při svém výročním projevu o stavu Unie. V něm se do velké míry zabýval právě současnou krizí a kroky, které může EU podniknout k jejímu řešení.  

Do svěřeneckého fondu má z evropských peněz zamířit 1,8 miliardy eur. Komise však počítá s tím, že se přímo zapojí i některé členské země.

Cílem EU je také lépe využívat dostupné prostředky, včetně evropských peněz určených na financování humanitární pomoci a civilní ochrany nebo financí z obálky pro vnitřní záležitosti, které je možné použít pro ulehčení návratu migrantů do jejich domovských zemí.  

„Pokud jde o migrační otázky, je naším hlavním cílem v oblasti rozvoje podpořit opětovnou integraci lidí v místě jejich původu,“ vysvětlil novinářům evropský komisař pro mezinárodní spolupráci a rozvoj Neven Mimica.

EU podle něj bere velmi vážně například fakt, že migrace zbavuje některé rozvojové země jejich střední třídy. Tyto škody bude velmi obtížné napravit, domnívá se.

Podle komisaře je také potřeba, aby členské země EU a evropský rozpočet dokázaly každý rok vygenerovat dodatečné čtyři miliardy eur na oficiální rozvojovou pomoc.

Tak by Unie splnila závazek nasměrovat na rozvojovou pomoc do roku 2030 0,7 % hrubého národního příjmu, který přijala na červencové konferenci o financování rozvoje v Addis Abebě.

Jak má vypadat svěřenecký fond pro Afriku? Infografika:

Autor: Adéla Denková s využitím EurActiv.com a EurActiv.sk.