Video: Najít cestu z krize je výzva všech výzev, Němci ji ale můžou zvládnout

Německo přebírá předsednictví Rady EU v komplikované situaci. Musí Unii pomoct dostat se z koronavirové krize a zprostředkovat kompromis v otázce obnovy ekonomik. Evropské státy včetně Česka a Slovenska na něj navíc vzhledem k jeho síle hodně spoléhají.

Mezi devítku hlavních priorit německého předsednictví EU, které začalo s 1. červencem a potrvá půl roku, patří nalezení dohody o budoucím vztahu se Spojeným královstvím, „restart“ unijní migrační a azylové politiky nebo posílení kontroly právního státu ve členských zemích. Přes omezené pravomoci by Němci také chtěli posílit roli EU na globální scéně, především ve vztahu k Číně.

Nejdůležitější prioritu ovšem představuje shoda na novém dlouhodobém rozpočtu Unie a podobě fondu obnovy, kde se zatím pozice jednotlivých členských států rozcházejí. Česku se dosavadní návrh příliš nezamlouvá, Slovensku více, i když i Bratislava má své výhrady. Šance posunout se blíže kompromisu přijde už tento pátek 17. července na mimořádném summitu Evropské rady v Bruselu, kde se po dlouhé době potkají lídři unijních zemí osobně.