Podívejte se na debatu českých europoslanců, kteří si do Evropského parlamentu přináší zkušenosti z předchozího mandátu.
Co ukázal první den zasedání nového volebního období a co očekávají od těch nadcházejících? A získá Ursula von der Leyen podporu pro další mandát předsedkyně Evropské komise? Diskutovat do studia v sídle Evropského parlamentu ve Štrasburku přišli Markéta Gregorová (Piráti/Greens-EFA), Tomáš Zdechovský (KDU-ČSL/EPP) a Kateřina Konečná (KSČM/nezařazená).
Diskusi moderovala Aneta Zachová, šéfredaktorka serveru Euractiv.cz.
Shrnutí diskuse:
Evropský parlament (EP) má za sebou první hlasování ve svém novém funkčním období – konkrétně měl na programu rozhodování o vedení a složení předsednictva. Přestože před volbami vládly ve veřejném prostoru obavy, že se europarlament výrazně promění, politická praxe naznačuje spíše setrvání stávajících trendů.
„Z hlediska rozložení hlavních politických sil jsem tam zase tolik změn oproti předchozímu mandátu nevnímala,“ uvedla v diskusi Markéta Gregorová. Je podle ní patrné, že v EP funguje tzv. cordon sanitaire, tedy politická izolace dvou frakcí – Patriotů pro Evropu a Evropy suverénních národů.
Gregorovou nicméně překvapilo, že navzdory této neformální politické dohodě získali kandidáti na místopředsedy EP z frakce Patriotů pro Evropu takový počet hlasů, který naznačoval, že získali podporu pár europoslanců z řad proevropského středu.
To se však týkalo pouze prvního kola volby. Ve druhém již bylo zřejmé, že Patrioti pro Evropu zůstanou v izolaci stejně jako Evropa suverénních národů. Naopak ostatní frakce v Evropském parlamentu by mohly mít vůli spolupracovat.
„Po včerejšku je jasné, že to není koalice tří stran, ale šesti stran,“ prohlásil Tomáš Zdechovský s tím, že kromě evropských lidovců (EPP), socialistů (S&D) a liberálů (Renew) se k této většině přiklonili i Zelení, Levice a konzervativci a reformisté (ECR).
Podle Zdechovského dosavadní hlasování EP naznačuje také to, že europoslanci jsou ochotni ve čtvrtek (18. července) podpořit další mandát Ursuly von der Leyen v čele Evropské komise.
„Myslím si, že Ursula projde. Po včerejším hlasování a potom, jak je to tady rozdané, si myslím, že se hlasy našly již včera,“ prohlásil s odkazem na úterní (16. července) volbu místopředsedů EP. Von der Leyen podle něj získá hlasy nejen z frakcí EPP, S&D a Renew, ale i od některých dalších europoslanců.
Gregorová zatím neví, zda von der Leyen ve čtvrtek podpoří. Rozhodnout se chce podle toho, jak von der Leyen přistoupí k tématům, jako je ochrana soukromí na internetu a v elektronických komunikacích.
Kateřina Konečná již má jasno. „Je to člověk, který mě nepřesvědčil,“ prohlásila Konečná na účet dosavadní předsedkyně Komise. Konečná kritizuje von der Leyen mimo jiné za její chování během covidové pandemie, kdy měla mít blízký kontakt s ředitelem společnosti Pfizer, která pak získala kontrakt na dodávku vakcín. Podle Konečné se von der Leyen „diskreditovala“.
Konečná v současné době není členkou žádné z evropských politických frakcí a zůstává mezi nezařazenými poslanci. „Jsme v rámci nezařazených v poměrně dobré společnosti Smeru a Sary Wagenknecht z Německa,“ uvedla Konečná.
I ona potvrzuje izolaci dvou krajních frakcí, tedy Patriotů pro Evropu a Evropy suverénních národů. „Budou tady dvě politické frakce, které nebudou vůbec brány vážně. Mrzí mě to a připadá mi to nedemokratické,“ dodala Konečná.