Sbírám argumenty firem vysílajících pracovníky do zahraničí. Přidáte se?

@ Shutterstock.com/Microgen

Volný pohyb osob a služeb a jednotný pracovní trh. To jsou pro většinu z nás hlavní výhody našeho členství v EU. Paradoxně právě tyto základy nyní ohrožuje Evropská komise, která v březnu tohoto roku navrhla revizi směrnice o tzv. vysílání pracovníků, tedy zaměstnanců vyslaných domovskou firmou vykonat určitou práci v zahraničí. Podle principu “stejné mzdy za stejnou práci na stejném místě” by museli zaměstnavatelé nově vyplácet svým pracovníkům mzdu obvyklou v daném oboru a v zemi, ve které práci vykonávají. Pro naše firmy i podnikatele z jiných, ekonomicky slabších států, by toto opatření znamenalo významný, až likvidační nárůst mzdových nákladů a tím i ztrátu konkurenční výhody na evropském pracovním trhu.

Celkem 11 členských států včetně České republiky se již postavilo proti tomuto návrhu, nicméně Komise jejich stanoviska nereflektovala a návrh poslala do legislativního procesu do Evropského parlamentu. Stínovou zpravodajkou bude česká europoslankyně Martina Dlabajová, která s návrhem zásadně nesouhlasí: „Přijímáme novou legislativu v oblasti, ve které nejsou zásahy potřeba. Měli bychom se soustředit na dodržování existujících pravidel, ne přijímat nová.” Pro další jednání o finální podobě směrnice je nezbytné získat konkrétní data a informace od českých podnikatelů. „Ráda bych se spojila se zástupci firem, které vysílají své zaměstnance do zahraničí, a poslechla si jejich názory a zkušenosti,” vzkazuje M. Dlabajová.

Pokud se Vás téma vysílání pracovníků týká a rádi byste se do diskuse o nové podobě směrnice o vysílání pracovníků aktivně zapojili, kontaktujte, prosím, poslaneckou kancelář Martiny Dlabajové ve Zlíně na e-mailu: kancelar@dlabajova.eu.

Děkuji za spolupráci.

Martina Dlabajová