Pouze finanční pomoc uprchlickou krizi nevyřeší

preview-1474701463

Brusel/Bejrút/Ammán – Delegace členů Výboru Evropského parlamentu pro rozpočtovou kontrolu (CONT), které se účastnila i česká europoslankyně Martina Dlabajová, dnes zakončila svoji misi do Libanonu a Jordánska. Cílem mise bylo posouzení účinnosti čerpání peněz z rozpočtu EU, určených na zmírnění kritické situace palestinských a syrských uprchlíků v těchto zemích.

„Peníze samy o sobě uprchlickou krizi a problémy s ní spojené nevyřeší, ale bez finanční pomoci EU by byla situace na Blízkém Východě neudržitelná,“ uvedla na závěr čtyřdenní mise Martina Dlabajová, místopředsedkyně Výboru pro rozpočtovou kontrolu EP. „Náklady na služby určené ke zmírnění dopadů uprchlické krize nadále rostou. Kromě kontrolních misí bychom měli pozornost zaměřit především na lepší koordinaci na úrovni EU, abychom byli schopni na kritickou situaci a místní potřeby rychleji reagovat,“ dodala. Účastníci mise se shodli, že je třeba také zlepšit spolupráci mezi místními a mezinárodními orgány.

V průběhu své čtyřdenní mise na Blízkém východě se členové delegace potkali se zdejšími představiteli ze zastoupení EU, místními velvyslanci a orgány, s představiteli z agentury OSN pro uprchlíky v Jordánsku (UNHCR), jakož i z Úřadu OSN pro palestinské uprchlíky (UNRWA). Tato agentura OSN pomáhá palestinským uprchlíkům v Jordánsku, Libanonu, Sýrii, pásmu Gazy a Západním břehu Jordánu. Evropská unie na její provoz přispívá 100 až 175 milionů EUR ročně.

„Přestože postoj místních lidí vůči EU je někdy poněkud schizofrenní, lidé nám tu děkují na každém kroku. Finanční pomoc od Evropské unie je hlavním finančním zdrojem pro řešení uprchlické krizi. Od roku 2012 poskytla EU jen Libanonu jednu miliardu EUR, neboť jde o zemi, která má největší počet uprchlíků na obyvatele na světě, celkem asi 1,5 milionu,“ uvedla M. Dlabajová.

Hlavním cílem této mise bylo navštívit místní uprchlické tábory, a to jak syrské tak i palestinské, a další zařízení spravujících úřadem UNRWA, jako např. školicí nebo zdravotní středisko, a přesvědčit se přímo na místě, zda finanční prostředky EU přidělovány skutečně plní svůj účel a jsou vynakládány tam, kde jich je nejvíce potřeba. Poslanci navštívili v Libanonu i Jordánsku několik uprchlických táborů s mimořádně špatnými životními podmínkami, jejichž kapacita je několikrát přečerpána.

Více informací a fotografií najdete na blogu http://www.dlabajova.eu/blog