Bílá kniha debatu o budoucnosti EU zbytečně rozmělní

@European Union, 2016

Předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker dnes před europoslanci představil tzv. Bílou knihu o budoucnosti EU. Navrhuje v ní pět možných scénářů, kudy by se Unie mohla do budoucna ubírat, od absolutního oklestění spolupráce na jednotný trh, až po jednotnou a intenzivní integraci zemí EU27.

„Je to výkop do debaty a je dobře, že k němu došlo. Čekala jsem ale popravdě více politické odvahy a rozhodnosti. Chtěla jsem vidět návrh konkrétních řešení, od revize kompetencí jednotlivých institucí, konkrétní návrhy na přenastavení vnitřních procedur, které bývají v unijních strukturách zbytečně zdlouhavé, ukázat místa, kde by měla být EU pohotovější a kde by naopak neměla mít ambici zasahovat do řádu věcí,“ komentuje Bílou knihu europoslankyně Dita Charanzová (ANO, ALDE).

„J. C. Juncker ale ozdobil vánoční stromeček a nabízí, aby si každý utrhl, co se mu líbí. Může to být cesta ke změně, ale určitě ne nejkratší a rozhodně ne nejšťastnější. Obávám se, že se nyní debata o budoucnosti EU zbytečně rozmělní, “ říká Charanzová.