Vyšetřovací komise ke kauze Dieselgate přijala závěrečná doporučení

© Pixabay

Vyšetřovací komise EP k otázce emisí automobilů dnes přijala dva materiály, kterými shrnuje výsledky svého více než ročního působení v rámci vyšetřování kauzy Dieselgate.

Členové komise dnes přijali jednak zprávu se závěry z vyšetřování a také doporučení formulovaná na jejich základě.

„Zpráva vnesla světlo do toho, co této aféře předcházelo. Například jasně poukazuje na některé nedostatky ve fungování zejména Evropské komise, která nebyla schopná včas přijmout nové zkušební procedury měření emisí,“ vysvětluje jedna z členek vyšetřovací komise Dita Charanzová (ANO, ALDE).

Přiznává ale, že i pro velmi dobře nastavený systém by bývalo bylo velmi obtížné odhalit sofistikovaný způsob, jakým Volkswagen měření obcházel.

„Mezi klíčová doporučení komise proto řadím přijetí legislativy, která lépe upraví dozor nad trhem a zaručí tak evropským spotřebitelům, že jejich auta mají takové parametry, jaké deklaruje výrobce, ať už se jedná o spotřebu, emise či výkon. To považuji za zásadní z hlediska důvěry evropských spotřebitelů, ale také z pohledu automobilového průmyslu,“ říká Dita Charanzová.

Česká europoslankyně naopak kritizuje, že komise nakonec přijala doporučení na vytvoření nové bruselské agentury, která by měla dohlížet na tuto problematiku. „Takový úřad bych považovala za zcela zbytečný,“ uzavřela Dita Charanzová.