Dita Charanzová: Jsem ráda, že rezoluce k CETA nebyla přijata

© Pixabay

Evropský parlament dnes hlasoval o návrhu rezoluce, která požaduje, aby se obchodní dohodou CETA a jejím uplatňováním zabýval Evropský soudní dvůr. „Takový postup je pro mne naprosto nepředstavitelný, hlasovala jsem proti a jsem ráda, že rezoluce přijata nebyla,“ říká česká europoslankyně Dita Charanzová (ANO, ALDE).

„Průtahy od samého začátku schvalovacího procesu, včetně zcela zbytečného valonského intermezza, staví EU do pozice nedůvěryhodného partnera na hřišti světového obchodu. Dosud jsme byli vnímáni jako seriózní partner, s nímž dohody jednoduše platí. Dnešní hlasování tak bylo bez nadsázky o kredibilitě EU a její schopnosti uzavírat obchodní dohody i do budoucna.

Další pokusy o průtahy v jednání, jejich zpochybňování a v druhém plánu bezpochyby snaha o to, aby k ratifikaci CETA nedošlo, je z mého pohledu pokus o izolaci EU ve světovém obchodu. Taková cesta by záhy poznamenala vývoj evropského hospodaření, Česko nevyjímaje. Stav naší ekonomiky je odrazem našeho vývozu, schopnosti exportovat nejen do zemí EU. Až 900 tisíc pracovních míst je u nás závislých právě na vývozu do třetích zemí,“ uzavírá Dita Charanzová.

Bilance vzájemného obchodu ČR a Kanada v posledních letech roste, a to zejména díky rostoucímu vývozu z ČR. Vloni činil 6,42 miliard Kč. CETA, která by měla odstranit tarifní i netarifní překážky obchodu, by měla jen na úspoře cel průmyslového zboží uspořit evropským výrobcům až 470 milionů eur ročně.