Vít Beneš: „Brusel“ nám může „vnucovat“, kdo u nás bude pracovat a žít

UPOZORNĚNÍ: Názor autora/autorů se nemusí shodovat s názorem redakce EurActiv.cz

Babiš summit Brusel

© European Union, 2017

Mám pro Andreje Babiše jedno šokující odhalení. Ta zpropadená Evropská unie nám totiž může „vnucovat“, kdo u nás bude pracovat a žít. Onen tajný plán na podrobení České republiky se jmenuje „vnitřní trh“ a „Schengenský prostor“, píše ve svém komentáři výzkumník Ústavu mezinárodních vztahů Vít Beneš.

Andrej Babiš si nemohl přát lepší přijetí na své první Evropské radě. Předseda Evropské rady Donald Tusk vyšel České republice a ostatním státům V4 vstříc, když den před summitem zkritizoval migrační kvóty jako neefektivní a rozdělující členské státy. Během samotné Evropské rady pak vyzval Babiše k tomu, aby ČR v Evropské unii hrála „aktivní a konstruktivní roli“. Ze strany Tuska to byl chytrý krok. Dal najevo, že chápe námitky České republiky a zároveň se pokusil vytáhnout ČR a zbytek V4 (včetně jeho rodného Polska) ze smrtící spirály euroskepticismu a pasivity ve vztahu k EU.

Jak na toto vstřícné gesto zareagoval designovaný premiér Andrej Babiš? Prohlásil, že ČR neustoupí ani o píď. Nevezmeme ani 20 uprchlíků, protože s kvótami máme „principiální“ problém. Nikdo (tedy EU) nám přece nesmí vnucovat, kdo u nás smí „pracovat nebo žít“. Jinými slovy, problémem podle Babiše nejsou samotní uprchlíci. Koneckonců 20 uprchlíků nemůže představovat bezpečnostní riziko ani nemůže způsobit islamizaci České republiky. Principiálním problémem je podle něj Evropská unie, která nám něco vnucuje.

Pokud se Itálie, přetížená migranty a frustrovaná z „principiálně“ odmítavého postoje středoevropských zemí, rozhodne udělit schengenská víza africkým migrantům, nemáme šanci, jak se „migrační vlně“ z Itálie bránit.

Andrej Babiš pěkně demonstroval, že hlavním problémem ČR je euroskepticismus (spíše než xenofobie), který je navíc důsledkem totální neznalosti toho, jak vlastně EU funguje a co dělá. Mám pro Andreje Babiše jedno šokující odhalení. Ta zpropadená Evropská unie nám totiž může „vnucovat“, kdo u nás bude pracovat a žít. Onen tajný plán na podrobení České republiky se jmenuje „vnitřní trh“ a „Schengenský prostor“. Vzhledem k tomu, že ČR je jakožto člen EU součástí vnitřního trhu, nemáme kontrolu nad tím, kdo u nás může pracovat. Protože jsme součástí Schengenského prostoru, nemáme kontrolu nad svými hranicemi a nad tím, kdo k nám přijde a kdo u nás žije. O tom rozhoduje „Brusel“, respektive ostatní členské státy.

Pokud se Itálie, přetížená migranty a frustrovaná z „principiálně“ odmítavého postoje středoevropských zemí, rozhodne udělit schengenská víza africkým migrantům, nemáme šanci, jak se „migrační vlně“ z Itálie bránit. Pokud chce Babiš rozhodovat o tom, kdo u nás bude „pracovat a žít“, má jedinou možnost: vystoupení z Evropské unie.

Donald Tusk musí být z Babiše zoufalý, protože ten jenom potvrdil nejhorší předsudky o euroskeptické České republice, aniž by nabídl nějaké konstruktivní řešení problémů a dilemat, se kterými se EU a její členské státy potýkají.