Unijní diplomacii povede Bulharka Georgieva

UPOZORNĚNÍ: Názor autora/autorů se nemusí shodovat s názorem redakce EurActiv.cz

Kristalina Georgieva; zdroj: Evropská komise

V sobotu se bude konat summit EU, na kterém nejvyšší představitelé členských států zvolí na následujících 5 let nového Vysokého představitele Unie pro společnou zahraniční a bezpečnostní politiku. Kdo ovšem bude nástupce současné Catherine Ashton, není pořád zdaleka jasné. Kandidátů je několik, favorit žádný.

Spekuluje se především o třech jménech: polský ministr zahraničí Radosław Sikorski, ministryně zahraničí Itálie Federica Mogherini a současná eurokomisařka Kristalina Georgieva z Bulharska.

Příběh pokračuje

Vysoký představitel Unie pro společnou zahraniční a bezpečnostní politiku je post vytvořený na základě Lisabonské smlouvy. Často se této pozici přezdívá evropský ministr zahraničních věcí, protože měl sjednocovat zahraniční politiky členských států. Lisabonskou smlouvou byl vytvořen i post předsedy Evropské rady, který řídí a svolává summity šéfů vlád. Spolu s předsedou Evropské komise tvoří trojici top pozic, které nejvíce rozhodují o dalším směřování evropské integrace. Proto je jejich obsazení velkým politickým tématem a každý tábor by rád viděl na těchto místech právě svého kandidáta. Do volby však zasahuje více faktorů než jen kvalita kandidáta. Velkou roli hraje také jeho politická příslušnost a země, ze které pochází. Dosluhující šéfka evropské diplomacie Catherine Ashton pochází z Velké Británie a patří do skupiny evropských socialistů. Předsedou Evropské rady je lidovecký Belgičan Herman Van Rompuy. Když byli oba v roce 2009 zvoleni ani jeden z nich nebyl favoritem, o kterém by se mediálně spekulovalo, což naznačuje, že nadcházející summit EU může přijít ještě s dalšími jmény než ty, o kterých je v současnosti slyšet. Zvolení Ashton a Rompuye také dokumentuje rozdělení pozic mezi socialisty a lidovce v poměru 1:1, což lze očekávat i v nadcházející volbě.

Georgieva, nejpravděpodobnější varianta?

Jméno polského ministra Sikorského bylo během prázdnin favorizováno a jeho pověst silného hráče slibovala novou jednotící vlnu v evropské zahraniční politice. Nicméně možná právě to mu bude nakonec největší překážkou. A nejspíše nejen to. Sikorski patří do evropské rodiny křesťanských demokratů, kam náleží i zvolený předseda Evropské komise Jean Claude Junker. Lidovci by tak obsadili další evropskou top pozici dalším silným kandidátem, což se jistě nebude líbit evropským socialistům.

Federica Mogherini je jedinou deklarovanou socialistickou kandidátkou. Její politická příslušnost tak může být výhodou. Hovoří proti ní ale nezkušenost, neboť vrcholovou političkou je teprve půl roku. Další nevýhodou jsou její sympatie k Rusku a Putinovi, které v aktuální situaci vyvolávají negativní emoce, což dokládá i twitterová kampaň #stopfederica. Naopak výhodou pro ní může být to, že je ženou. Vysoký představitel je totiž místopředsedou Evropské komise, ve které zatím drtivě převládají nominace mužských kandidátů, což je pro mnoho evropských politiků problém.

Další kandidátkou je Kristalina Georgieva, která stejně jako Sikorski patří mezi evropské lidovce. Její kandidatura byla ohlášena až začátkem srpna, nicméně její šance jsou poměrně velké. Stejně jako Catherine Ashton má zkušenost s působením ve funkci evropské komisařky, a stejně jako Sikorski pochází z nově přistoupivších členských států. Původ může být pro oba pozitivem, protože jednu z vrcholných pozic by měl obsadit zástupce střední a východní Evropy. Na rozdíl od polského mistra navíc není Georgieva označována za takového jestřába ve vztazích vůči Rusku.

Celý text komentáře naleznete na blogu Asociace pro mezinárodní otázky pod tímto odkazem.