Unie by měla děkovat Británii za hrozbu „brexitu“

UPOZORNĚNÍ: Názor autora/autorů se nemusí shodovat s názorem redakce EurActiv.cz

Tomáš Zdechovský; zdroj: Evropský parlament.

Evropská unie musí během velmi krátké době čelit další velké hrozbě. Na seznamu strašáků jí přibyl „brexit.“ EU tak může ve velmi brzké době přijít o Spojené království, jednu z trojice největších členských zemí. Tato hrozba navíc začíná mít čím dál reálnější obrysy za situace, kdy se na stranu příznivců odchodu přidali i někteří vrcholní britští politici jako je svérázný a zároveň velmi populární londýnský starosta Boris Johnson či frontman kapely Rolling Stones Mick Jagger.

Poměr sil mezi oběma tábory je navíc až překvapivě vyrovnaný, jak o tom také svědčí poslední průzkumy. Konečné výsledky britského referenda plánovaného na 23. června tak bude Evropa očekávat s velkým napětím. Nikdo si v tuto chvíli nemůže být jistý prakticky ničím. Co kdyby se naplnil ten nejčernější scénář a Britové se opravdu rozhodli vystoupit?

Nemusím zde snad dlouze vysvětlovat, proč by případný odchod způsobil oslabení EU na světové scéně, např. ve prospěch Ruska. Ztrátou postavení na mezinárodním poli ale výčet možných negativních důsledků zdaleka nekončí. Zcela jistě by Evropě přibyly i problémy vnitřního rázu. Spojené království nyní slouží uvnitř EU jako vyvažující prvek, jakási protiváha dvou velkých zemí Francie a Německa.

Z toho logicky vyplývá, že Brexit by znamenal těžkou ránu v podobě přílišného posílení pozice dvou největších států Francie a Německa v unii na úkor menších zemí včetně mého domovského země, České republiky. Sečteno podtrženo, z Brexitu by se EU a její členské země velmi těžko a také velmi dlouho vzpamatovávaly.

Krize znamená obrovskou šanci!

Opravdu ale nechci na Brity nadávat a rád bych se na celou věc podíval z trochu jiného úhlu. Každá krize je zároveň příležitostí a platí to i pro dnešní dobu, kdy Unii hrozí odchod jedné ze tří největších zemí. A tato krize je vhodným okamžikem pro sebereflexi, která věřím, že posune Evropu dále. Právě sebereflexe a s ní spojená schopnost poučit se z minulých chyb dokáže udělat Evropu jedinečnou. Ve zbytku tohoto článku bych se rád věnoval tomu, jak může hrozba Brexitu přinést celé Evropské unii naopak užitek.

Za velký úspěch můžeme považovat už samotnou dohodu mezi Spojeným královstvím a zbytkem EU. Prospěje totiž oběma stranám. Britům se podařilo vyjednat mj. i věci výhodné i pro další země. Příkladem je „červená karta“ pro národní parlamenty. Pokud 55 % z parlamentů členských zemí nebude souhlasit, rozhodnutí bude muset být změněno. Státy tak dostanou větší moc korigovat rozhodnutí na evropské úrovni, která jsou špatná. Druhou důležitou věcí je vyslyšené britské volání po posílení vnitřního trhu a s tím spojené větší konektivity, které také bude rozhodně ku prospěchu všem.

A hlavně, díky hrozícímu odchodu Spojeného království se v EU rozběhla diskuse o větší dynamičnosti. Diskuse přišla i díky Britům ve správný okamžik, protože dnešní EU připomíná starou dámu, která nutně potřebuje podstoupit omlazovací kúru.

Celý text najdete na blogu Tomáše Zdechovského zde.