Strategie sjednocení a zabezpečení Evropy

UPOZORNĚNÍ: Názor autora/autorů se nemusí shodovat s názorem redakce EurActiv.cz

Federica Mogheriniová; zdroj: Evropská komise.

„Smysl – a dokonce i přežití – Evropské unie se dnes zpochybňuje jako nikdy dříve. Ve skutečnosti však dnes evropští občané i svět potřebují více než kdy dříve silnou EU,“ tvrdí představitelka Unie pro zahraniční věci a bezpečnostní politiku a místopředsedkyně Evropské komise Federika Mogheriniová, která koncem června představila novou globální strategii EU. Právě této strategii se věnuje ve svém komentáři.

Smysl – a dokonce i přežití – Evropské unie se dnes zpochybňuje jako nikdy dříve. Ve skutečnosti však dnes evropští občané i svět potřebují více než kdy dříve silnou EU. Širší evropský region se stal v posledních letech méně stabilním a méně jistým. Krize uvnitř EU i mimo ni mají navíc přímý dopad na životy všech evropských občanů.

V náročných dobách, jako je tato, lze za silnou pokládat takovou EU, která uvažuje strategicky, sdílí stejnou vizi a společně jedná. Poté, co voliči ve Velké Británii odhlasovali „brexit“ z EU, se my Evropané skutečně budeme muset znovu zamyslet nad otázkou, jak naše unie funguje; víme však velmi dobře, oč musíme usilovat my. Víme, jaké jsou naše zásady, zájmy a priority. Na politickou nejistotu dnes není vhodná doba. EU potřebuje strategii, ve které se budou snoubit společná vize a společná akce.

Žádný z členských států EU nemá dost síly k řešení hrozeb, jimž Evropa čelí, bude-li jednat sám. Stejně tak nemůže žádný stát osamoceně využít příležitostí, které nabízí dnešní globální ekonomika. Naopak potenciál Evropy coby unie čítající více než půl miliardy občanů nemá na světě obdoby. Naše diplomatická síť je široká a hluboká, takže pokrývá každý kout zeměkoule. Ekonomicky patříme spolu s Čínou a Spojenými státy do skupiny G3. Pro téměř všechny země na světě jsme špičkový obchodní partner a zahraniční investor. Členské státy EU společně investují do rozvojové spolupráce více než celý zbytek světa dohromady.

Je ovšem zřejmé, že v Evropě tohoto potenciálu plně nevyužíváme, alespoň ne prozatím. Drtivá většina našich občanů chápe, že potřebujeme přijmout společnou zodpovědnost za svou roli ve světě. Také naši partneři očekávají, že EU bude hrát významnou úlohu, mimo jiné i jako zajišťovatel globální bezpečnosti.

Celý komentář najdete na www.project-syndicate.org.