Sociální inženýrství EU nabírá nevídaných rozměrů

UPOZORNĚNÍ: Názor autora/autorů se nemusí shodovat s názorem redakce EurActiv.cz

minimální mzda EU

© Shutterstock / Mellimage

Názor je reakcí na nedávno zveřejněný článek „Komise chce povinné minimální mzdy, sociální nerovnost v EU je prý příliš velká“.

Předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker nedávno vyzval jednotlivé členské státy, aby ve svých právních řádech občanům garantovaly minimální mzdy. Stejně tak by podle Evropské komise měli mít nezaměstnaní, kteří se snaží práci nalézt, zaručenou finanční podporu. Důvodem těchto opatření je podle Junckera stále rostoucí sociální a ekonomická nerovnost a rozšiřující se chudoba v rámci EU.

Domnívám se, že nejrůznější nařízení EU jsou sociálním inženýrstvím, které nabírá nevídaných rozměrů. Není možné, aby nikým nevolený orgán EU vytvářel nesmyslná nařízení, která mají dopad na jednotlivé vlády členských států, potažmo na zaměstnavatele, kteří vytváří a udržují jednotlivá pracovní místa.

V době, kdy v ČR je takřka plná zaměstnanost, máme spíše přitvrzovat u těch osob, které si hledají důvody proč nepracovat. Zmíněnou snahu pracovat lze vysvětlovat mnoha způsoby, stejně jako garanci minimální mzdy. Stále jsou v EU země, které minimální mzdu nemají.

Pracovní poměr je vztahem vytvořeným mezi zaměstnavatelem a zaměstnancem. Dohodnou-li se mimo jiné na výši mzdy, pak jim do tohoto svobodně uzavřeného vztahu nemá nikdo zasahovat. Nechme podnikatele podnikat a jejich zaměstnance pracovat. Čím více nařízení, tím méně zaměstnaných lidí, a tím více bude stát muset řešit problémů se sociálními dávkami.

Autorka je expertka ODS pro sociální oblast.