Síla v mléku, Oscaři pro Brusel a ti, které nemáme rádi

UPOZORNĚNÍ: Názor autora/autorů se nemusí shodovat s názorem redakce EurActiv.cz

zdroj: Pixabay.com

Na slovo Brusel je leckterý Čech alergický. Ale pořád se tam něco děje… Nabízíme měsíční sklizeň toho, co se v Bruselu urodilo. Za třetí měsíc letošního roku.

Text připravila redakce EurActiv.cz pro server HlídacíPes.org.

Evropské země se na společném summitu s Tureckem na začátku března nestačily divit. Turecký premiér přišel s vlastním plánem na řešení migrační krize v Evropě a především s novými požadavky: další tři miliardy eur, ukončení vízové povinnosti pro turecké občany a otevření zbývajících kapitol přístupových rozhovorů.

Členem EU by totiž chtěl být každý. Vemte si ty výhody. Europoslanci například v březnu finálně schválili, že do evropských škol půjde více ovoce a mléka. Vadilo to jen Aničce z 1.A, která řekla, že „mlíko je hnusný“.

Když jste člen EU, máte také být na co hrdí. Například při rozdělování letošních Oscarů uspěly hned dva filmy podpořené z evropských peněz – vychvalovaný Saulův syn a životopisný dokument o Amy Winehouse.

A vůbec, všechna ta překvapení stojí za to. Jen nesmíte být moc důležitou zemí, respektive politikem. Třeba taková Angela Merkelová nemohla být z návrhů Turecka na summitu překvapená vůbec. O všem totiž věděla už den předem.

Výměnný obchod

Ostatní prezidenti a premiéři pak každopádně označili turecký nápad za zajímavý. Takový nesporně je. Za každého vráceného migranta, který přišel nelegální cestou na řecké ostrovy, má Evropa na oplátku přijmout jednoho uprchlíka přímo z tureckého území.

Tak moc zajímavé už to ale nepřijde lidskoprávním organizacím, které tento výměnný obchod považují za nehumánní.

Co naplat, evropské země turecký plán doladily a o dva týdny později i schválily a Merkelová se zase mohla zaradovat. Zaplakat by naopak měli pašeráci lidí, kterým má nová dohoda zpřetrhat obchodní model. Pašeráky ale nemá nikdo rád, takže to nikomu nevadí.

A hlavně, život si cestu najde, a tak bychom se nakonec mohli ještě divit, jaké jiné trasy si převaděči dovedou vymyslet. Pak už zbude jen přemýšlet, zda by bylo možné nově nabyté zkušenosti s nápady pašeráků využít třeba při mýcení nelegálního obchodu s cigaretami.

Silná i bez mléka 

To zatím nefunguje přesně tak, jak by si Unie představovala, i když v této oblasti spolupracuje přímo s výrobci tabáku. Podle europoslanců by dosavadní dohodu s Philip Morris International neměla Komise prodlužovat a úsilí by se mělo zaměřit spíše na plnění tabákové směrnice schválené před dvěma lety.

Ta kromě zákazu ochucených cigaret počítá například s novým sledovacím a vyhledávacím systémem pro cigarety v EU. Výrobci tabáku sice během projednávání směrnice argumentovali tím, že opatření zahrnutá ve směrnici nebudou moc efektivní, protože padělatelé z cizích zemí se do evropského systému přirozeně nezaregistrují. Ale výrobce tabákových výrobků nemá nikdo rád, takže je to jedno.

Ještě méně rádi mají lidé teroristy, jenže o tom se těžko vtipkuje. Po atentátech v Bruselu je ale Evropě jasnější, že doby klidu a míru jsou asi pryč. Jestli je to tak, bude kontinent potřebovat funkční a schopnou Unii. Doufejme, že taková bude, i kdyby bez mléka a bez Oscarů.