Samozásobitelská energetická bezpečnost pro Evropu

UPOZORNĚNÍ: Názor autora/autorů se nemusí shodnovat s názorem redakce EurActiv.cz

zdroj: ShutterStock.com; autor: Sarit Wuttisan.

Tento článek je součástí Special reportu: Rozvoj venkova v reformované SZP

Bývalý dánský premiér a šéf NATO Anders Fogh Rasmussen ve svém komentáři píše o potřebě nahradit dováženou ropu do Evropy tuzemskou energií. Tím by se totiž zajistila energetická bezpečnost, opětovně by se využívaly odpady, snížily by se emise skleníkových plynů a zvýšil by se počet lokálních pracovních míst, a to hlavně na venkově.

Evropská unie je silně závislá na zahraniční ropě. Na každých 100 litrů spotřebovaných v EU se 90 litrů doveze. Domácí produkce ropy přitom strmě klesá, během posledního desetiletí o víc než 50 %. Pokud EU neotočí kormidlem a nezvýší produkci alternativních energií – včetně biopaliv, což je možnost, již EU dlouho zanedbává –, bude do roku 2030 z cizích zdrojů pocházet zhruba 95 % její ropy.

Současný stav věcí zůstává Achillovou patou EU, protože s sebou přináší závislost na dovozu z nestabilních, autoritářských režimů. V roce 2014 členské státy EU utratily za zahraniční ropu ohromujících 271 miliard eur – což je víc než úhrn HDP Bulharska, Maďarska, Slovenska a Slovinska. Zhruba polovina těchto peněz putovala do Ruska, na Střední východ a do severní Afriky.

Nejenže je tedy EU vystavena poryvům globální nabídky, ale také přispívá k podpoře autoritativních vlád a upevňuje moc nepřátelských režimů, což omezuje její vlastní schopnost zajišťovat účinné, koordinované reakce na hrozby a provokace. Dobrým příkladem jsou strasti EU ve snaze vytvořit soudržné politické a ekonomické strategie, jimiž se vypořádá s výzvami, jež představuje ruský vpád na Ukrajinu a inferno na Blízkém východě.

Nedávné rozhodnutí Velké Británie posílit výdaje na obranu poukazuje na rostoucí povědomí, že k prosazení evropské bezpečnosti a suverenity bude nezbytný silný vojenský potenciál. Dokud ale přetrvá závislost na zahraniční ropě, EU zůstane mnohem slabší, než by musela být. Navržený plynovod Nord Stream II, který by do Německa přiváděl ještě víc plynu z Ruska, situaci nejspíš ještě zhorší.

Celý komentář naleznete na www.project-syndicate.org.