Rublu se sice dýchá trochu lépe, ale v centru pozornosti jsou nyní ruské banky

UPOZORNĚNÍ: Názor autora/autorů se nemusí shodovat s názorem redakce EurActiv.cz

zdroj: Shutterstock; autor: Valeri Potapova

Včerejší stabilizace rublu může být pouze dočasná a především na začátku roku 2015, kdy je splatná větší část ruského zahraničního dluhu, může rubl zůstat pod tlakem. Ve hře tak nadále zůstává možnost zavedení kapitálových kontrol a omezení směnitelnosti rublu, píší ve svém komentáři analytici ČSOB.

Ruský rubl včera zastavil strmý pád. Na jedné straně ocenil snahu vlády a centrální banky koordinovaně reagovat na paniku posledních dní, především ale těžil z korekce na trhu s ropou – ta se vrátila nad psychologickou hranici 60 dolarů za barel. 

Ruská centrální banka oznámila sérii doporučení zaměřených na posílení bankovního sektoru – od injekcí hotovosti, přes volnější kapitálové požadavky až po eventuální kapitálovou výpomoc. Opatření umožní ruským bankám do velké míry ignorovat poslední výrazné pohyby na trzích tak, aby nemusely přeceňovat svá aktiva. Nezabrání ale tlaku na devizové rezervy v nadcházejících měsících. Ty jsou tažené splátkou zahraničního dluhu, zhoršováním vnější bilance (dané padající cenou ropy), kapitálovým odlivem a v neposlední řadě rostoucí nedůvěrou v rubl.

Včerejší stabilizace rublu tak může být pouze dočasná a především na začátku roku 2015, kdy je splatná větší část ruského zahraničního dluhu, může rubl zůstat pod tlakem. Ve hře tak nadále zůstává možnost zavedení kapitálových kontrol a omezení směnitelnosti rublu. 

Tomu se centrální banka i vláda vcelku logicky brání. Kapitálové kontroly by ruské ekonomice zasadily v delším období výraznější ránu – pravděpodobně by zasadily tvrdou ránu ruským bankám, na delší dobu by odradily ruské investory a obnovily by černý trh s dolary známý z devadesátých let. Proto i včera všichni ruští představitelé kapitálové kontroly jednoznačně odmítali. V historii finančních krizí ale nikdo neoznamoval kapitálové kontroly s předstihem.

Aktuální komentáře k ekonomickým tématům naleznete na stránkách analytiků ČSOB: www.csob.cz/analyzy a na Twitteru: @analyticiCSOB.