Reakce Itálie na migraci nepřinesla mnoho řešení

UPOZORNĚNÍ: Názor autora/autorů se nemusí shodovat s názorem redakce EurActiv.cz

migrace Itálie

@ Dominika Jandová

Počet migrantů a uprchlíků, kteří v minulém roce překročili Středozemní moře, se snížil až o 34 % oproti roku 2016. Věří se, že by roli mohlo hrát posílení libyjské pobřežní stráže, omezení činnosti nevládních organizací, avšak podle italského ministra vnitra Marca Minnitiho je to zejména díky spolupráci s Libyí. Italské řešení je ale mnohem problematičtější, než se zdá.

Nezisková organizace Amnesty International ve své nové zprávě uvedla, že EU je spoluviníkem mučení a zneužívání migrantů v Libyi, a to kvůli krokům, které podniká ve snaze omezit migraci, jelikož finance končí v rukou pašeráků a milicí.

Ačkoliv italská vláda následující obvinění odmítá, podle agentury AP – s odvoláním na libyjské milice a bezpečnostní úředníkyreportáže Vice News i další média – však v rámci dohody Itálie s Vládou národní jednoty (GNA) Libye platila a poskytovala vybavení milicím, aby bránily plavidlům s migranty v cestě do Evropy a zadržovala je v Libyi.

Spolupráce s Libyí eskalovala boje mezi libyjskými milicemi a pašeráky

Zatímco tak italská vláda vnímala pokles počtu migrantů jako důvod k oslavě, hlavní nápor migrační krize se přesunul právě na území Libye.

Média následně informovala o působení nové ozbrojené skupiny kolem pobřežního města Sabráta a posléze o podpoře GNA dvou hlavních milic dříve zapojených do převaděčství, které jsou známé jako brigáda Anas al-Dabaši v čele s „al-Ammu“ o síle až 500 mužů a Brigáda 48, které se u GNA měly pokusit získat legitimitu výměnou za zabránění odplutí lodí s migranty.

Celou analýzu naleznete na stránkách Evropského bezpečnostního žurnálu.