Putinovo turecké potěšení

UPOZORNĚNÍ: Názor autora/autorů se nemusí shodovat s názorem redakce EurActiv.cz

Verhofstadt Putin Rusko Turecko

Guy Verhofstadt zdroj: Evropský parlament

„Erdoğan rozhodně pojal schůzku s Putinem jako velkou show, při níž slíbil přátelství a spolupráci,“ říká o nedávné schůzce předseda frakce ALDE a bývalý belgický premiér Guy Verhofstadt.

Pozor na cary, kteří přinášejí dárky. Tak zní dobrá rada pro tureckého prezidenta Recepa Tayyipa Erdoğana, jenž se snaží využít obnovených přátelských styků s ruským prezidentem Vladimirem Putinem jako páky ve vztahu se Západem.

Srpnová Erdoğanova schůzka s Putinem v Petrohradu okatě demonstrovala zakopání válečné sekery po loňském incidentu, kdy Turecko sestřelilo poblíž syrských hranic ruský bombardér. Zdá se však, že Kreml pochopil toto setkání jako příležitost, jak přesvědčit Erdoğana, ať se „obrátí na východ“ a připojí se k Rusku – a také k Číně a středoasijským státům – v jakémsi bratrstvu autokracií. Otázka zní, zda má Erdoğan skutečně v plánu tuto nabídku přijmout.

Erdoğan rozhodně pojal schůzku s Putinem jako velkou show, při níž slíbil přátelství a spolupráci. Svým západním spojencům – kteří kritizují zatčení tisíců domnělých odpůrců včetně mnoha novinářů po červencovém neúspěšném pokusu o vojenský převrat – tím vyslal silný vzkaz: „Nepotřebuji vás.“ Putin byl naproti tomu prvním světovým lídrem, jenž po převratu vyzval k podpoře Erdoğanovy vlády, což možná vysvětluje, proč se právě Rusko stalo cílem první Erdoğanovy zahraniční cesty, jakmile se usadil prach.

Jistě, Erdoğan možná jen využívá ideální příležitosti zvýšit bezpečnost Turecka i regionu. Koneckonců není v ničím zájmu – a ze všeho nejméně v zájmu NATO –, aby si šly Turecko s Ruskem vzájemně po krku. Bylo by však překvapivé, kdyby Erdoğan necítil touhu znervóznit své spojence z NATO. A v této snaze uspěl. EU potřebuje Turecko přinejmenším k tomu, aby i nadále omezovalo proud uprchlíků k unijním hranicím v souladu s dohodou uzavřenou v březnu; jakýkoliv náznak, že by se Erdoğan mohl obracet proti Evropě, je proto důvodem k vážným obavám.

Pokračování naleznete na www.project-syndicate.org.