Po Evropě rostou očkovací centra. Česko s přípravou zaspalo

UPOZORNĚNÍ: Názor autora/autorů se nemusí shodovat s názorem redakce EurActiv.cz

© European Union, 2020

Česko při přípravě na očkování proti covid-19 zaspalo. V rozhovoru pro Českou televizi to přiznal národní koordinátor pro očkování Zdeněk Blahuta. „Zpoždění rozhodně máme, ale v krátké době dvou až tří měsíců to doženeme. Očkování se mělo začít řešit v létě,“ řekl český koordinátor. Jak jsou na tom ostatní členské státy EU?

Evropská komise již několik týdnů nabádá členské státy k vytvoření jasných očkovacích plánů. Datum schválení vakcíny se blíží, podle posledních informací Evropské lékové agentury by k němu mohlo dojít již 21. prosince. Evropská komise by pak měla rozhodnutí agentury ještě potvrdit, což by se mohlo odehrát ještě před Vánoci. Členské státy pak okamžitě obdrží první dávky.

„Začátek vakcinace záleží na připravenosti členských států EU. Ne všichni jsou na tom stejně, někteří jsou v oblasti vakcinačních strategií a logistiky napřed, jiné zaostávají. Začátek vakcinace před koncem roku 2020 bude spíše symbolickým gestem,“ uvedli redakci zdroje z unijních institucí.

„Evropská komise sehrála svou roli v zajištění vakcíny pro všechny členské státy. Výhodné je to zejména pro ty menší státy, které by se mohly k dávkám dostávat obtížněji. Logistika je ale na členských státech, je to jejich úkol,“ dodal zdroj z EU.

Německo je na očkování připravené. V zemi za poslední týdny vyrostlo 440 vakcinačních center a 10 tisíc lékařů a zdravotních sester čeká na dodávku očkovací látky. Do akce by se měli pustit již 27. prosince, alespoň se na tom předběžně dohodli ministři zdravotnictví spolkových zemí.

Itálie očekává zásilku 1,8 milionu dávek vakcíny od společnosti Pfizer/BioNTech. Část dávek chce rovnou poslat do 300 vybraných nemocnic, které tak budou moci zahájit očkování. V Itálii zároveň vznikne 1 500 distribučních míst a najme se zhruba 20 000 lékařů a sester. Vláda také připravuje registrační aplikaci pro chytré telefony.

Vakcíny od ostatních společností budou uskladněny v prostorách vojenského letiště nedaleko Říma, odkud je bude distribuovat armáda. Úkolem vojáků bude zajistit doručení vakcíny do zdravotnických institucí a do domovů pro seniory. Alespoň s tím počítá podrobná strategie, kterou vláda včera představila italskému parlamentu.

Na armádu vsází také Rumunsko. Koordinátorem rumunské očkovací strategie je vojenský lékař a v zemi má vzniknout 800 až 900 vakcinačních center.

S přípravami pokročila i Francie. Ta se chce zaměřit na domovy pro seniory, kam by měly být dávky vakcíny od Pfizer/BioNTech transportovány prostřednictvím soukromých subjektů. Vláda zatím počítá s 11 platformami, které jsou schopné uložit vakcínu v požadovaných podmínkách, tedy v -80 °C. Během ledna by se vakcína měla dostat k seniorům, a to včetně odborného poradenství. Francie myslí na to, že k lidem se musí dostat nejen ampulka s očkovací látkou, ale také vysvětlení, proč je očkování důležité a co se po jeho aplikaci odehraje v lidském těle.

Národní očkovací plán řešící uskladnění i rozvoz vakcíny představila i řecká vláda. V zemi vznikne 1068 očkovacích center a 45 mobilních jednotek. Odborníci sice musí ještě zapracovat na detailech, hlavní obrysy operace „Svoboda“ jsou však jasné. Řecko také pracuje na speciálním registračním webu pro veřejnost.

Co se týče registračního webu, Maďarsko je o krok napřed – webové stránky umožňující přihlásit se k očkování již existují. Detaily týkající se logistiky však zatím nejsou jasné, maďarský premiér zatím pouze přislíbil vznik 13 000 očkovacích míst. Jako první dostanou vakcínu zdravotníci.

Belgie chce zahájit očkování 5. ledna, pokud ale dojde ke schválení vakcíny ještě před Vánoci, bude prý na vakcinaci připravena. Na tento týden chystá zvláštní očkovací skupina „zkušební akci“.

V pokročilé fázi je i Rakousko, které se připravuje na distribuci prvních 10 tisíc dávek vakcíny ještě do konce roku. Zamířit mají do vídeňských pečovatelských domovů. V lednu se mají dávky rozšířit do domovů po celé zemi, vyjít by to mělo na 23 tisíc dávek.

Logistické detaily ještě nejsou známy ve Finsku. Bulharsko pro změnu hlásí nedostatek lékařů, kteří by mohli úspěšnou očkovací operaci zajistit.