Odvraťme Evropu od propasti

UPOZORNĚNÍ: Názor autora/autorů se nemusí shodovat s názorem redakce EurActiv.cz

předseda Martin Schulz; zdroj: Evropský parlament.

Předseda Evropského parlamentu Martin Schulz se ve svém komentáři zamýšlí nad krizí, kterou EU prochází. Evropa podle něj potřebuje „nový impulz, který bude odrážet výzvy a příležitosti 21. století“, a je proto zapotřebí, aby si nejprve „zametla před vlastním ekonomickým prahem“. „Je načase, aby se evropští představitelé zbavili desítky let trvajícího návyku prosazovat nedomyšlené projekty, které jen zastírají příznaky krize, a zaváděli skutečné reformy řešící prvotní příčiny.“

V roce 2007 dostaly Spojené státy vážnou – a vysoce nakažlivou – hospodářskou chřipku. O osm let později se tato země konečně přesvědčivě zotavuje – tak přesvědčivě, že americký Federální rezervní systém v prosinci poprvé po téměř deseti letech zvýšil základní úrokovou sazbu. Evropa však zůstává ve špatné kondici. Nejenže se stále nezotavila z chřipky, kterou dostala po roce 2008, ale kvůli množícím se krizím dnes nemá daleko k tomu, aby se u ní rozvinul zápal plic.

Nejlepší obranou proti patogenům je silný imunitní systém. A právě ten dnes Evropě schází v podobě politických lídrů, kteří dokážou svým lidem poskytnout inspirující a dopředu orientovanou vizi. Politická deziluze dosahuje úrovně, kterou kontinent naposledy zažil v temných časech 30. let minulého století, a riziko, že Evropa podlehne ničivým silám populismu, je stále větší.

Je však příliš brzy házet flintu do žita. Právě naopak: Evropa je v situaci, kdy může dlouhodobě uspět. Abychom si tuto budoucnost zajistili, musí se evropská politická garnitura přestat lopotně potýkat s krizemi, jakmile vypuknou, a místo toho se musí začít zaměřovat na širší rámec věcí, předvídat a řešit problémy a opět inspirovat lid.

Žádám snad příliš mnoho? Dějiny nám říkají, že odpovědí je rázné „ne“. Před šedesáti lety, kdy se evropská ekonomika vzpamatovávala z destrukce způsobené druhou světovou válkou, odhlédli vedoucí evropští představitelé od každodenních těžkostí a vytvořili rámec nadějnější budoucnosti, jejímž základem se stala evropská integrace. Stejná vize a předvídavost je zapotřebí i dnes a Evropská unie se svou bezpříkladnou schopností usnadňovat regionální spolupráci zůstane i nadále nepostradatelná.

Celý komentář naleznete na www.project-syndicate.org