Od Chiraca po Macrona: Jak se vyvíjel vztah Francie a východních členů EU

UPOZORNĚNÍ: Názor autora/autorů se nemusí shodovat s názorem redakce EurActiv.cz

Macron a V4

© Úřad vlády ČR

Francouzský prezident Emmanuel Macron ve středu zahájil cestu po zemích střední a východní Evropy. Podívejte se, jak se vztah Francie a východních členů EU vyvíjel v předešlých letech.

Vzájemný vztah Francie a zemí Visegrádské skupiny rozhodně není možné označit za negativní, vezmeme-li v potaz například spolupráci v oblasti obchodu a investic, participaci na společných misích pod kuratelou NATO a podobně. Přesto tento vztah nebyl vždy bez komplikací.

Příkladem může být reakce francouzského prezidenta Jacquese Chiraca v únoru 2003 na tzv. Dopis osmi (osmi států východního rozšíření EU), jehož prostřednictvím středo- a východoevropské politické špičky vyjádřily podporu americké a britské invazi do Iráku. Chirac tehdy kriticky poznamenal, že lídři nově přistupujících zemí tímto krokem „promarnili příležitost zůstat potichu“.

Drobné kontroverze se nevyhnuly vzájemným vztahům středoevropských zemí a Francie ani během prezidentského mandátu Nicolase Sarkozyho. V listopadu 2009 tehdejší francouzská hlava státu kritizovala občasnou praxi visegrádských zemí potkávat se ještě před zahájením oficiálního summitu Rady a diskutovat o svých pozicích k jednotlivým projednávaným bodům.

Francouzské investice

Pozornost upoutaly i spory plynoucí z investic. V roce 2014 Evropská komise zvažovala právní kroky kvůli podezření z porušení pravidel hospodářské soutěže, v rámci něhož měla být poškozenou stranou francouzská společnost Areva, vyloučená z výběrového řízení na dostavbu jihočeské jaderné elektrárny Temelín. Negativní ohlas Paříže rovněž vyvolalo rozhodnutí polské vlády zrušit již sjednaný nákup francouzských helikoptér v hodnotě přesahující 3 miliardy eur.

Tak či onak, spolupráce s Francií, na bázi mezistátní i prostřednictvím Unie, bude zcela jistě pokračovat. Například pro Česko představuje Francie pátý nejvýznamnější exportní trh a z hlediska dovozu je Francie osmým největším dovozcem.

Redakčně zkráceno. Celou analýzu si můžete přečíst na stránkách Euroskop.cz pod tímto odkazem.