Napříč Evropou: Víte, kdo je Pedro Sánchez?

UPOZORNĚNÍ: Názor autora/autorů se nemusí shodovat s názorem redakce EurActiv.cz

Pedro Sánchez

@ Marta Jara / eldiario.es

Od summitu Evropské rady přes hlášky Miloše Zemana až po rezignaci francouzských ministrů. To vše nabízí dnešní cesta Napříč Evropou včetně zastávky u španělských socialistů.

S evropskou politikou možná již brzy zamíchají španělští socialisté. Do jejich čela se překvapivě vrací Pedro Sánchez, který v posledních volbách zklamal. Španělská socialistická dělnická strana (PSOE) mu však znovu svěřila svou důvěru.

Sánchez inspirovaný úspěchem Jeremyho Corbyna v britských parlamentních volbách či kampaní Bernieho Sanderse v USA věří, že cesta k úspěchu spočívá v návratu k základům socialistické strany. PSOE je podle něj jedinou volbou pro odpůrce současného premiéra Mariana Rajoye. Sánchez navíc tento týden prohlásil, že by odmítl dohodu CETA o volném obchodu s Kanadou. Odklon PSOE od EU ale může znamenat i odklon strany od mínění španělské veřejnosti.

Ačkoli premiér Rajoy nemá ve španělském parlamentu většinu, svůj mandát zřejmě dotáhne až do voleb v roce 2020. Jak ale ve svém komentáři upozorňuje Jorge Valero, ve vzduchu visí otázka, zda se Sánchezovi do té doby podaří připravit velký návrat socialistů.

Napříč Evropou

Společný summit, společná obrana. Evropská unie na summitu v Bruselu výrazně pokročila v možnosti spolupráce v obranné oblasti. Summit politicky podpořil spuštění trvalé strukturované spolupráce států EU, které chtějí v obranné oblasti úžeji kooperovat. Země nyní mají tři měsíce na to, aby případným partnerům nabídly konkrétní návrhy, jak se do konceptu zapojit.

Boj proti terorismu jako priorita. Lídři EU žádají dokončení systému umožňujícího kontrolu, kdo vstupuje do schengenského prostoru a kdo jej opouští. Dopracován má být také systém pro cestovní informace a povolení (ETIAS). Summit podpořil i kroky, které mají omezit financování terorismu a zlepšit sledování podezřelých finančních toků.

Sankce prodloužit. Evropská unie prodlouží hospodářské sankce namířené proti Rusku. Důvodem je pokračující ruská agrese na Ukrajině a nedodržování Minských dohod.

Kam s institucemi? Evropská rada se mimo jiné dohodla i na pravidlech, podle kterých bude určeno, do jakých zemí EU se po brexitu přesunou některé unijní agentury, které dosud sídlí v Británii. Theresa Mayová na summitu také nabídla jistotu občanům EU žijícím ve Spojeném království.

Miloš Zeman opět perlil. Tentokrát označil Bohuslava Sobotku za šedivou bytost s charismatem lahve od okurek a hovořil také o tom, že se chová jako svině. Sobotka reagoval tím, že Zeman degraduje prezidentský úřad.

Francie se chce bavit. Francie má zájem o intenzivnější dialog se zeměmi Visegrádské skupiny. Novinářům to po prvním jednání premiérů V4 s novým francouzským prezidentem Emmanuelem Macronem řekl český premiér Bohuslav Sobotka.

Zlý Brusel. Jen třetina obyvatel EU ví, jaký pozitivní efekt přinesly jejich regionu unijní fondy. Například Češi z nich od vstupu do EU dostali stovky miliard korun, přitom jen 33 procent obyvatel vnímá členství v Unii výhradně pozitivně. Evropský parlament chce proto investovat do zlepšování informovanosti občanů unijních států o konkrétních evropských investicích.

Chraňte farmáře! Čeští farmáři si stěžují na nekalé praktiky obchodních řetězců. Diskuse nyní znovu ožívá i na evropské úrovni a Česká republika spolu s dalšími zeměmi představila možná řešení.

Sdílíme, nesdílíme. Fenomén sdílené ekonomiky si rychle našel mnoho příznivců. Jsou mezi nimi však i takoví, kteří v ní našli pohodlné podmínky pro svůj byznys kvůli nejasnostem v tom, co vlastně sdílená ekonomika je.

Uprchlictví ve světě. Celý svět si připomíná osudy lidí, kteří jsou na útěku. Za loňský rok jich bylo až 65 milionů, přičemž do zahraničí míří jen třetina z nich.

Brexit konečně začíná. Dvě hlavní postavy budoucího vyjednávání o brexitu se dnes sešli v Bruselu, aby oficiálně zahájili diskusi o odstoupení Británie z EU. Michel Barnier a David Davis se mimo jiné shodli na tom, že je nutné vyřešit co nejrychleji irské hranice.

Nová cesta. Německý think-tank zveřejnil zprávu, která poukazuje na změny, které přinesla migrační dohoda s Tureckem. Běženci nyní hledají cestu především přes Bulharsko.

Další člen do klubu? Bulharsko a Makedonie pravděpodobně brzy podepíší bilaterální smlouvu, která odstraní řadu překážek, které dosud brání Makedonii vstoupit do NATO a EU.

To není socialismus. Vyjednávání ohledně budoucího evropského rozpočtu začala. Rozhovory zahrnují mimo jiné i kohezní politiku. Ta by se podle europoslanců neměla jakkoli omezovat.

Zase skandál. Tři ministři nové vlády Emmanuela Macrona rezignovali na své funkce s cílem ochránit kabinet před potenciálním skandálem ohledně zaměstnávání asistentů v Evropském parlamentu.

Obchod a rovnost. Evropská komisařka pro obchod Cecilia Malmströmová požaduje, aby byla do připravované obchodní dohody s Chile zahrnuta i kapitola ohledně rovnosti žen a mužů.