Napříč Evropou: Svoboda médií v ohrožení

UPOZORNĚNÍ: Názor autora/autorů se nemusí shodovat s názorem redakce EurActiv.cz

svoboda médií

@ Pixabay

Páteční průjezd Evropou přináší nejzajímavější zprávy z uplynulého týdne. EurActiv si navíc připomněl mezinárodní den svobody tisku a posvítil si na nezávislost médií v Evropě.

Svoboda médií v ohrožení

Nezávislá média jsou základem otevřené společnosti. Alespoň to tvrdí první místopředseda Evropské komise Frans Timmermans. Svoboda médií je přitom v řadě členských států v ohrožení.

Podle Reportérů bez hranic je na tom velmi špatně Bulharsko, Řecko, Chorvatsko či Polsko. Řecká vláda se dokonce pokusila vydražit národní vysílací práva, aby získala peníze na splácení mezinárodních dluhů.

Ústavní soud tomuto kroku nakonec zabránil, neboť prodej licencí má zajistit zodpovědný úřad. Sarantis Michalopolous z bruselské redakce EurActivu však ve svém komentáři upozorňuje, že úřad neplní svou funkci tak, jak by měl. A důvod? Logistické a zaměstnanecké problémy, tvrdí jeho místopředseda.

Česká republika se na světovém žebříčku svobody médií drží na pěkném 23. místě. Nesmíme však opomenout skandál, který otřásl Mladou frontou DNES v souvislosti s možným vlivem ministra financí Andreje Babiše na obsah novin.

Napříč Evropou

Česko v krizi. Předseda vlády Bohuslav Sobotka se nejdříve rozhodl podat demisi za celou vládu. Po pochybnostech ohledně reakce prezidenta Miloše Zemana však raději obrátil a rozhodl se odvolat jen ministra financí Andreje Babiše.

Sjednocený ostrov. Lídři členských států EU se na summitu v Bruselu dohodli na závazných pokynech pro vyjednávání o brexitu. Jejich součástí je i příslib, že v případě sjednocení Irska nebude jakkoli dotčeno stávají členství Irů v Unii.

Ochrana soukromí. Eurokomisařka Věra Jourová plánuje nejpozději v lednu příštího roku spustit masivní informační kampaň. Lidé podle ní v současné době podceňují rizika spojená s možným zneužíváním osobních dat.

Sociální Evropa. Evropská komise otevřela debatu o sociální dimenzi EU. Co vlastně sociální politika zahrnuje, jak se vyvíjela na evropské úrovni a jaká je její budoucnost? Názory na další prohlubování sociální politiky EU se liší.

Erdogan znovu varuje. Turecký prezident Recep Tayyip Erdoğan vyslal varování směrem do Bruselu, že jeho země se již nebude pokoušet stát se členem EU v případě, že nebudou otevřeny další přístupové kapitoly.

Volný pohyb dat, prosím. Celkem patnáct členským zemí žádá Evropskou komisi, aby se více zabývala volným pohybem dat mezi jednotlivými státy. Příští týden má přitom Komise zveřejnit rozsáhlou půlroční zprávu ohledně postupů v realizaci digitálního trhu.

Žádná víza pro Američany. Evropská komise odmítla možnost obnovení vízové povinnosti pro Američany cestující do EU. Někteří europoslanci přitom tento krok požadovali jakožto reakci na postoj Washingtonu, který po některých členských státech víza stále požaduje.

Žádné hranice. Dočasné kontroly na vnitřních hranicích schengenského prostoru by měly skončit do letošního listopadu. Některé státy k zavedení kontrol na svých hranicích přistoupily v reakci na probíhající migrační krizi.

Merkelová v Rusku. Německá kancléřka Angela Merkelová uskutečnila velmi vzácnou oficiální návštěvu Ruské federace. Na ní mimo jiné uvedla, že Berlín a Moskva by spolu měly i nadále komunikovat navzdory výrazným rozporům z poslední doby.

Trump, Putin a Sýrie. Americký prezident Donald Trump telefonicky hovořil s ruským prezidentem Vladimirem Putinem ohledně situace v Sýrii. Oba zdůraznili, že je na místě co nejrychleji obnovit klid zbraní a vytvořit bezpečné zóny pro uprchlíky.

Zase ruská propaganda. Rumunští europoslanci volají po vzniku nového projektu, který se bude zabývat ruskou propagandou a bude financován Evropskou unií.

Učte se od populistů. Někteří političtí analytici radí tradičním politickým stranám, že by se měly v některých aspektech poučit od populistických stran. Důvodem jsou zejména jejich úspěchy mimo jiné v souvislosti s brexitem.

Neklidný brexit, nemožný brexit. Předseda Evropské rady Donald Tusk se nechal slyšet, že pokud se vyjednávání ohledně odchodu Británie z EU neuklidní, celý brexit by mohl následně ztroskotat.