Napříč Evropou: Sbohem, politické strany

UPOZORNĚNÍ: Názor autora/autorů se nemusí shodovat s názorem redakce EurActiv.cz

politické strany

@ Shutterstock

Hnutí En Marche! oživuje francouzskou politickou scénu. Českou scénu pro změnu oživil Andrej Babiš. Budou české volby sledovány podobně jako ty v západních státech EU? A co dalšího stojí za pozornost?

Francouzi si do čela země zvolili politického nováčka, kterému ještě nebylo 40 let, neměl podporu tradiční politické strany, a dokonce ani zkušenost s předvolební kampaní.

Navíc se zdá, že hnutí Emmanuela Macrona En Marche! (Vpřed!) přispěje ke kolapsu velkých politických stran. Francii čekají v červnu volby do Národního shromáždění a pravicové i levicové strany už rozjely staromódní kampaň. Macron slíbil, že En Marche! bude jiné. A měl pravdu.

Hnutí čítá 428 kandidátů do parlamentu, přičemž 52 % z nich nemá zkušenosti s politikou. Polovinu kandidátky tvoří ženy. Jiný byl i systém jejich výběru. Zájemci se mohli registrovat online, a pokud splnili zadaná kritéria, speciální komise si je osobně prověřila.

Podobného osvěžení politické scény se na podzim možná dočká i Německo, uzavírá Aline Robertová z francouzského EurActivu svůj komentář. A co Česká republika?  

Tisíce Čechů říká ANU NE. Proč? Proto.

V roce 2011 oživilo českou politiku hnutí ANO. Již tehdy chtělo být jiné a jiné je. Nelze jej ani zařadit do pravice či levice.

Jeho šéf Andrej Babiš vzbudil v domácích voličích řadu očekávání. Zejména, že jako bohatý podnikatel nebude „bojovat o koryto“ a že povede Českou republiku směrem k ekonomické prosperitě.

Pak ale přišlo obvinění ze střetu zájmů, krácení daní skrze korunové dluhopisy a ovlivňování médií. Ministerstvo financí pod jeho vedením zároveň vykazuje takové výsledky, o kterých si řada zemí Evropy nechává jen zdát.

Ať už je to s šéfem českých financí jakkoli, společně s Milošem Zemanem v současné době rozdělují společnost. Zatímco pro první skupinu jsou kladnými hrdiny české politiky, jiní proti nim svolávají demonstrace. Vyhraňují se jak proti premiéru Bohuslavu Sobotkovi, tak proti opozici. Miroslav Kalousek by mohl vyprávět.

Letošní rok je zkrátka rokem politických změn. Sledovali jsme volby v Nizozemsku a souboj Marka RuttehoGeertem Wildersem. Sledovali jsme Francii a postup Marine Le Penové do druhého kola prezidentských voleb. A v září budeme sledovat budoucnost německé kancléřky Angely Merkelové.

Další na řadě budou volby v ČR, které se uskuteční 20. až 21. října. Mohou být stejně nevyzpytatelné jako ty nizozemské, francouzské či německé. A třeba je bude sledovat celá Evropa.

Napříč Evropou

Sametová revoluce, část II? Tisíce lidí se sešly v Praze a v dalších českých městech, aby vyjádřili svůj nesouhlas s chováním ministra financí Andreje Babiše a prezidenta Miloše Zemana. Demonstrující se nechali slyšet, že nepřestanou protestovat, dokud oba nerezignují.

Svoboda českých médií v zájmu europoslanců. Vedení politických frakcí Evropského parlamentu se dohodlo na programu plenárního zasedání dne 1. června. Jeho součástí má být i stav médií v České republice.

Orbán provokatér. Mnoho maďarských nezávislých medií je v kampani proti Orbánovi, což je také důvod, proč se řada lidí naopak obrací k provládním médiím. Fidesz tak má možnost předávat zprávy, které považuje za nezbytné pro výhru v příštích volbách, říká v rozhovoru Balász Jarábik z Carnegieho nadace pro mezinárodní mír.

Čínský Zeman. Český prezident Miloš Zeman je na oficiální návštěvě Pekingu, kde se setkal i s čínským prezidentem. Doprovází jej mimo jiné Petr Kellner.

Francouzské evropské vítězství. Francii povede zastánce globalizace a posilování eurozóny. Emmanuel Macron však musí řešit nejen budoucnost Francie v Unii, ale také národní ekonomické problémy.

Zase ta globalizace. Globalizace je pro Evropskou unii výhodná, lidé ale její pozitivní důsledky nepociťují. Komise se tak v rámci debaty o budoucnosti EU zabývá tím, jak globalizaci lépe využít.

Rusko, Rusko, Rusko. Řada novinářů a zahraničněpolitických analytiků hledá a nachází spojení mezi Ruskem a různými politickými riziky. „Myslím si, že Rusko je rizikový faktor, ale zároveň se domnívám, že tyto názory střílejí mimo,“ dodává Balász Jarábik ve druhé části rozhovoru pro EurActiv.

Kvóty u soudu. Uprchlické kvóty se dostaly až před Soudní dvůr EU. Slovensko a Maďarsko si stěžují, že rozhodnutí Rady o přerozdělování migrantů porušuje unijní právo.

Pročistit Evropu. Maďarský ministr zahraničí Péter Szijjártó vetoval tzv. Evropský rozvojový konsensus, jehož součástí je strategie „dobře zvládnuté migrace a mobility“, která má mimo jiné stimulovat ekonomický růst. Pro Szijjártá je nepřijatelné myslet si, že migrace je něco pozitivního.

Polsko ve vedení. Polská pravicová vláda je proti přijímání jakýchkoli migrantů, uvedl mluvčí vlády. Podle něj polská premiérka Beata Szydlová debatu ohledně povinných kvót vyhrává.

Kriminalizace obhájců uprchlíků. Italský prokurátor Ambrogio Cartosio uvedl, že organizace nabízející pomoc uprchlíkům včetně Lékařů bez hranic pašují přicházející migranty do Evropy, a to za pomocí místní mafie.

Socialistická většina. Podle nejnovějšího průzkumu by v současné době většina Španělů volila levicové strany.

Začít znovu. Nokia bývala špičkou mezi výrobci mobilních telefonů. Ale jen do doby, než přišel Apple se svým iPhonem. Společnost musela od té doby masivně propouštět. Ale nyní je v „chytrém městě“ Oulu opět vše jinak.