Napříč Evropou: S tanky na migranty

UPOZORNĚNÍ: Názor autora/autorů se nemusí shodovat s názorem redakce EurActiv.cz

migrace brennerský průsmyk

@ Shutterstock

Rakouský ministr obrany chtěl vyslat tanky do Brennerského průsmyku, zatímco Italové volají o pomoc s uprchlíky. Dnešnímu přehledu dění v Evropě tak vládne migrační krize, nechybí však ani zprávy z Hamburku, Bruselu nebo třeba z planety Mars.

S tanky na migranty

Plán vyslat do Brennerského průsmyku tanky a vojáky byl obzvlášť zpátečnický. Rakouský ministr obrany Hans Peter Doskozil (Sociálně demokratická strana – SPÖ) něco takového přesto prohlásil. Proč? Mohou být Rakušané tak naivní a myslet si, že vojáci na rakousko-italských hranicích vyřeší migrační krizi?

Asi těžko. Doskozil chtěl jen získat potencionální voliče, kteří by jinak v říjnových parlamentních volbách dali svůj hlas středovým nebo krajně pravicovým stranám s protiimigrační rétorikou. Průzkumy totiž naznačují budoucí propad sociálních demokratů a posílení Rakouské lidové strany (ÖVP) a Svobodné strany Rakouska (FPÖ).

Není to ale první přešlap sociálních demokratů směrem ke krajní pravici. Jejich lídr a rakouský kancléř Christian Kern například nevylučuje možnost koalice s FPÖ, tedy se stranou, která je spojována s nacismem a přátelí se s francouzskou Národní frontou či italskou Ligou Severu.

Joel Schalit z bruselské redakce tak ve svém komentáři upozorňuje, že populismus se znovu dere do popředí tam, kde se rozděluje Evropa na západní a východní. V zemi, která je obklopena paranoidními zeměmi Visegrádu a snaží se jejich chování normalizovat. Rakouská rétorika tak najednou dává smysl.

Napříč Evropou

Unie, pomoc! Italský ministr vnitra vyzval členské země EU, aby začaly přijímat uprchlíky, kteří putují do Evropy přes Středozemní moře. Pomohlo by podle něj i přesunutí azylového řízení do Afriky, Libye však hlásí podobné problémy. Evropští ministři vnitra chtějí Itálii pomoc. Milan Chovanec nabídl 21 milionů korun.

Nový kamarád. Evropská unie a Japonsko na summitu v Bruselu potvrdily politickou shodu nad dohodami o ekonomickém a strategickém partnerství. Dohoda odstraní až 90 % cel a poplatků, které nyní při vstupu na japonský trh evropské společnosti platí.

Peklo v Hamburku. Původně poklidná demonstrace proti summitu G20 přerostla v násilné střety. Zranění utrpělo 159 policistů, zatčeno bylo 45 osob. Ve čtvrti Altona hořelo několik aut, včetně těch policejních.

Uber má další problém. Společnost Uber vede řadu soudních sporů po celé EU. Jeden takový i s francouzskou vládou, která podle americké firmy svým zákazem aplikace UberPop porušila evropské právo. Jeden z generálních advokátů Soudního dvora však tvrdí, že jednotlivé státy mají právo Uber na svém území zakázat podle vlastního uvážení.

Tak tedy sbohem. Turecko ztratilo veškerý zájem na přístupových rozhovorech s Bruselem. Evropská unie však stále věří, že dokáže přístupový proces i nadále využívat jako svou výhodu.

Směr západ. Na prohlášení učiněné srbskou premiérkou zareagovala jak srbská vláda, tak místní opozice. A dokonce i Kreml. Předsedkyně vláda totiž prohlásila, že pokud by si měla vybrat mezi Ruskem a členstvím v Unii, zcela jistě by si vybrala Brusel.

Není to můj prezident. Návštěva Donalda Trumpa v Polsku je splněním těch nejdivočejších snů polské vládní strany Právo a Spravedlnost. Političtí představitelé Polska v něm totiž našli dlouho hledaného a vítaného spojence.

Tentokrát energie. Polská vláda, které chce snížit svou energetickou závislosti na Rusku, v pondělí uvedla, že zahájení těžby u norského pobřeží je „velmi dobrou zprávou“. A to nejen pro polskou energetickou politiku, ale také pro polskou společnost PGNiG, která na daném nalezišti drží podíl.

Jídlo místo bomb. Evropská rozvojová politika by měla zůstat věrna svým cílům, kterými jsou zejména snižování chudoby a zvyšování životní úrovně. Postupné zahrnování vojenských cílů v této unijní politice je nelegální a nehumánní.

Zlý korporát. Evropský parlament v úterý souhlasil s tím, aby nadnárodní společnosti zveřejňovaly detaily ohledně svých aktivit v jednotlivých zemích, a to i mimo EU. Opatření má pomoci nejchudším zemím v boji proti daňovým únikům.

Mars čeká. Evropská vesmírná agentura pokukuje po Marsu. Jediným větším problémem však i nadále zůstává délka takové ambiciózní výpravy.

Stop liberalizaci. Španělští zemědělci mají obavy ohledně dohod o volném obchodu, které Unie uzavírá se třetími zeměmi. Dohoda s Kanadou i pokračující vyjednávání s jihoamerickým blokem Mercosur totiž stále vzbuzují mnoho pochyb.

Socialistický převrat. Předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker je v polovině svého mandátu. Už dříve se však nechal slyšet, že o dalších pět let v čele Komise nestojí. Boj o příštího předsedu však již začal.