Napříč Evropou: První summit NATO s Trumpem

UPOZORNĚNÍ: Názor autora/autorů se nemusí shodovat s názorem redakce EurActiv.cz

Trump NATO

© NATO

Evropští politici měli v Bruselu možnost „osahat“ si nového amerického prezidenta. My jsme se zase seznámili s tím, jak se maďarská vláda dívá na EU.

První summit NATO s Trumpem

Ve čtvrtek v Bruselu proběhl první summit Severoatlantické aliance, kterého se zúčastnil nový americký prezident Donald Trump. Ten po spojencích žádá, aby splnili své alianční závazky a navýšili své vojenské rozpočty. Většina států se tomu snaží dostát, protože ve zhoršené bezpečnostní situaci ve světě sama vidí řadu hrozeb.

Při pohledu do střední Evropy například vidíme, že Česko uvažuje o navýšení výdajů na obranu na 2 % HDP do roku 2025. Rumunsko má tento cíl plnit už letos. Sousední Slováci zase plánují, že do roku 2020 budou na obranu přispívat 1,6 % HDP.

A polský ministr obrany Antoni Macierewicz, který má na krku řadu problémů a skandálů, tento týden představil velkolepý plán na vybudování pevnosti na východním okraji západní civilizace. Do roku 2030 má země na obranu vydávat 2,5 % HDP.

Summit byl také prvním, kterého se zúčastnila Černá hora. Ta se má oficiálně stát členem Aliance příští měsíc. Na prezidenta Trumpa to očividně velký dojem neudělalo. S jásotem se to nesetkalo ani v sousedním Srbsku, kde členství NATO podporuje jen 9 % lidí. Svou roli v tom přirozeně hrají i vzpomínky na humanitární bombardování z roku 1999, jak píše srbský EurActiv.

Více si můžete přečíst ve stručném přehledu, který připravil bruselský EurActiv ve spolupráci s redakcemi v ostatních členských zemích.

Napříč Evropou

Bránit přítele. Většina Němců by podle posledního průzkumu nesouhlasila s obranou člena NATO, pokud by se dostal do konfliktu s Ruskem.

Komise opět doporučuje. Česká ekonomika je stabilní, má však své nedostatky. Komise je vidí zejména v neudržitelnosti veřejných financí a překážkách hospodářského růstu, mezi které patří nadměrná administrativní zátěž pro podnikatele.

Uber pryč z Evropy. Společnosti Uber reálně hrozí, že bude muset odejít z EU. Nebo se přizpůsobit pravidlům, která platí pro klasické taxikáře. Stěžejní bude rozhodnutí Soudního dvora EU.

Úspěšné evropské Maďarsko. Jen proto, že v některých oblastech máme odlišné názory – příkladem může být migrace – bychom neměli být vnímáni negativně. Přesně toho už máme pomalu dost, říká v rozhovoru pro EurActiv Orbánův muž pro evropské záležitosti Szábolcs Takács.

S e-Governmentem je to špatné. Jen třetina Čechů komunikuje s úřady po internetu. Česká republika je tak pod průměrem EU. Na nedostatečné digitální služby státní správy upozorňují i čeští europoslanci.

Seriály v zahraničí. Chcete během dovolené, služební cesty nebo studijního pobytu zhlédnout film, sledovat sportovní přenosy nebo poslouchat hudbu na placených kanálech? Od června 2018 to bude realitou.

Trump je stále velká neznámá. Předseda Evropské rady Donald Tusk se sešel s americkým prezidentem Donaldem Trumpem. Podle vlastních slov se s ním však neshodl na otázkách ochrany klimatu, v obchodní oblasti a ani v přístupu k Rusku. Podobný názor však měli v oblasti bezpečnosti a boje proti terorismu.

Erdogan zlobí. Politické špičky EU opět připomněly tureckému prezidentovi Recepu Tayyipu Erdoğanovi, že se jim nelíbí porušování lidských práv a omezování svobod v Turecku.

Zase referendum. Polský prezident Andrzej Duda se nechal slyšet, že by v listopadu 2018 uvítal referendum. V tom by Poláci měli rozhodnout o tom, zda souhlasí se změnou 20 let staré ústavy. Zatím však není jasné, jaké změny má polský prezident na mysli.

Polsko lídrem Evropy. Podle místopředsedy Evropské komise Franse Timmermanse má Polsko v EU své místo. Musí však spolupracovat a zejména dodržovat principy právního státu.

Pryč s hate speech. Státy Evropské unie se shodly na plánu, jak přimět společnosti provozující sociální sítě k tomu, aby bojovaly proti nenávistnému obsahu na stránkách.

Budou se měnit Smlouvy? Podle německého ministra financí Wolfganga Schäubleho je nyní nerealistické pomýšlet na změny primárního práva EU, tedy základních smluv.

Dveře jsou otevřené. Vysoká představitelka EU pro zahraniční věci a bezpečnostní politiku Federica Mogheriniová ujistila balkánské státy, že dveře do EU jsou stále otevřené. Pochybnosti se totiž v poslední době objevovaly zejména v souvislosti s rostoucím napětí v těchto zemích.