Napříč Evropou: Donald Trump poprvé na schůzce NATO

UPOZORNĚNÍ: Názor autora/autorů se nemusí shodovat s názorem redakce EurActiv.cz

NATO

@ U.S. Air Force

Miloš Zeman se vrátil z Číny, budeme mít nového ministra financí a stále odporujeme relokacím. V uplynulém týdnu se však nenudily ani ostatní země Evropy. Brusel se navíc připravuje na návštěvu Donalda Trumpa při příležitostí setkání lídrů Severoatlantické aliance.

Lídři NATO se 25. května setkají v Bruselu. Chybět nebude ani Donald Trump, který zřejmě podráždí své evropské kolegy. Jak je známo, Trump trvá na tom, aby všechny země aliance zvýšily své zbrojní výdaje na 2 % HDP. Pro některé to však může být závažný problém.

Podívejme se třeba na Itálii. Země na tom není ekonomicky nejlépe a trápí ji 13,9% nezaměstnanost, přičemž na jihu země nemá práci až 22 % lidí. Itálie se přitom zavázala k nákupu devadesáti „neviditelných“ stíhaček F-35, které rozhodně nevyjdou levně. Jeden stroj má hodnotu asi 94 milionů dolarů.

Není však tolik důležité, kolik země utratí za obranu, jako spíše to, zda peníze investují moudře. Nelze se tak divit, že šéf Evropské komise Jean-Claude Juncker volá po tom, že Evropa se nemá podvolit Trumpovým požadavkům. Překvapením nejsou ani plány Unie na vlastní obranu.

Na závěr Joel Schalit z bruselského EurActivu ve svém komentáři dodává, že EU čelí na rozdíl od Spojených států velkému nebezpečí. Obklopuje ji pás nestability, který zahrnuje hrozbu teroristických útoků i masivní migraci. Evropa tak stojí před otázkou, jak posílit svou vlastní obranu a nepoškodit tím spolupráci v rámci NATO.

Napříč Evropou

Česku hrozí žaloba kvůli migrantům. Česká republika má v rámci relokací přijmout 2 691 migrantů. Pokud do příštího měsíce nezačne plnit plán, Komise proti ní zahájí řízení. Problém přitom není jen na straně ČR, ale také Itálie.

Zeman v Číně a zase zpátky. Prezident Miloš Zeman se vrátil z více než týden trvající návštěvy Číny. Jeho program byl velmi nabitý, což na něm bylo během jeho cest velice znát.

Pilný ministr. Novým ministrem financí se s největší pravděpodobností stále Ivan Pilný z hnutí ANO. Proti jeho jmenování nemá podle svých slov prezident Zeman námitky.

Únik tajných informací. Vrchní státní zastupitelství v Olomouci vedené Ivo Ištvanem ve spolupráci s Národní protidrogovou centrálou vyšetřuje rozsáhlou kauzu úniku informací z policejních spisů.

Trump je z Macrona nadšený. Americký prezident Donald Trump se již za několik dní setká s novým francouzským prezidentem Emmanuelem Macronem. Tématem bude zejména boj proti terorismu, obrana a ekonomika.

Až příliš mnoho potravin. Lidé by měli mít lepší přehled o tom, zda mohou potravinu ještě sníst, nebo je to už nebezpečné. Sníží se tak plýtvání. Usnadnit by se mělo i darování přebytečného jídla, usnesl se v úterý Evropský parlament.

Nejprve Kurdové, nyní Řekové. Snaží se Ankara rozpoutat další regionální válku? Turecké bojové letouny a helikoptéry v pondělí nelegálně vstoupily do řeckého vzdušného prostoru. A to více než stokrát, uvádí řecké úřady.

Zase to Polsko. Ministři zemí EU souhlasí s tím, aby se s Varšavou i nadále vedly rozhovory ohledně možného porušování vlády práva. Nesouhlasí však s hrozbou nejrůznějších sankcí.

Schulz byl špatnou volbou. Německá kancléřka Angela Merkelová uštědřila svému protivníkovi v nadcházejících parlamentních volbách velkou ránu. Její křesťanští demokraté totiž v největším spolkovém státě Německa zvítězili překvapivě hladce.

Komunikace vázne. Šéf mise OSN v Kosovu, Zahir Tanin, v úterý během zasedání Rady bezpečnosti varoval před rostoucím napětím mezi Srbskem a Kosovem.

Rumunské rodinné hodnoty. Třiatřicet europoslanců vyzvalo rumunský parlament, aby zabránil vyhlášení plánovaného referenda. V tom mají Rumuni rozhodnout, jestli se v jejich ústavě změní definice manželství. Ze svazku „mezi manželi“ se má rumunská ústava nově zmiňovat o „svazku mezi mužem a ženou“.

Netolerantní Polsko. Nová studie ukazuje, že Polsko je nejméně tolerantní zemí v EU. Z možných sta bodů získala v kontextu přístupu k LGBTQ komunitě pouhých osmnáct.

Nacistické pozdravy z Bulharska. Ministerský náměstek bulharské vlády byl nucen odstoupit. Objevila se totiž fotografie, na které provádí nacistický pozdrav. Pobouření kvůli fotografii však nyní směřuje i k jeho šéfovi, bulharskému vicepremiérovi.