Napříč Evropou: Petrohrad a chemické útoky v Sýrii

UPOZORNĚNÍ: Názor autora/autorů se nemusí shodovat s názorem redakce EurActiv.cz

© Shutterstock

Dnešní cesta napříč Evropou vede z Ruska do Sýrie. Jaká je spojitost mezi teroristickým útokem v Petrohradu a chemickým útokem v Chán Šajchúnu?

Petrohrad a chemické útoky v Sýrii

Moskva se uchýlila k přístupu „přiznám vše“. Tedy alespoň většinu. Za chemické útoky v Sýrii je údajně zodpovědná vláda Bašára Asada. Damašek nařčení odmítá a má přitom podporu Moskvy, která tvrdí, že toxický plyn unikl ze skladu rebelů po náletech syrského vojska. Ruské jednotky se prý leteckého útoku vůbec neúčastnily, jejich velitelé ale stále dokola omílají detaily týkající se provedené akce. Navíc se zdá, že všude, kde operují ruské jednotky, dochází k tragickým ztrátách na životech civilistů. Připomeňme si zářijové bombardování humanitárního konvoje OSN. Pokud chce Moskva odstrašit potencionální hrozbu odplaty, právě tohle je jedna z cest – krutost má své účinky.

Nezapomeňme, že noc před nálety na Chán Šajchún útočil v Petrohradu sebevražedný atentátník s možnými vazbami na Islámský stát. Byla by Moskva schopna pomstít se tak hrůzným útokem, jaký provedla syrská vláda?

Odborníci i trollové tvrdí, že ano, ale nepřímo. Na sociálních sítích se objevují názory, že Damašek útočil v Chán Šajchúnu jménem Moskvy. Syřané by tak převzali vinu a Rusko by se dočkalo vykoupení. Syrský režim už to dříve udělal z vlastní vůle a pravděpodobně v tom bude pokračovat, ať už je v tom Rusko s nimi, či nikoli. Celý komentář Joela Schalita z bruselského EurActivu k tomuto tématu si můžete přečíst zde.

Co se tento týden dělo v Evropě

USA vrací úder. Americký prezident Donald Trump se v reakci na chemický útok v Sýrii rozhodl zaútočit na syrské vládní jednotky. A mnozí evropští lídři včetně německé kancléřky nebo francouzského prezidenta jeho krok chválí.

Dělejte pro uprchlíky více. Zástupci sedmdesáti zemí a organizací se na konferenci o Sýrii v Bruselu shodli na tom, že bychom se měli poučit z nedávného chemického útoky proti Syřanům. Mezinárodní dárci přislíbili na pomoc dalších 6 miliard dolarů.

Upozadění palestinského problému. Itálie, Izrael, Řecko a Kypr přislíbili, že pokročí s realizací nejdelšího podmořského plynového potrubí na světě. Vést má z východního Středomoří do jihovýchodní Evropy, a to vše s podporou EU.

Recept na islamofobii. Německá vláda vyšetřuje 20 tureckých občanů kvůli podezření ze špionáže v Německu, uvádí Die Welt.

Moskevské volání. Německá armáda byla terčem již více než dvou set osmdesáti tisíc kybernetických útoků. A to jen v prvních třech měsících roku 2017. Spolková republika v reakci na tato číslo již zřídila novou jednotku určenou na boj s kyberterorismem, ale její kapacita stále není dostatečná.

Nenávist jej posiluje. Skupina reprezentující některé evropské zákonodárce apeluje na Evropský parlament, aby započal disciplinární proces proti Maďarsku. Důvodem je uzavření některých zahraničních univerzit předsedou vlády.

Řekněte jim, ať odejdou. Pokud byl pojem „demokracie“ v módě v prvních dvou dekádách po konci studené války, Maďarsko dokazuje, že módním slovem dnešních dní je demokracie „antiliberální“.

Demokracie předpokládá rozdílnost. Albánská opozice varovala, že pokud nebudou vyslyšeny její požadavky na férové volby a rezignaci tamního premiéra, bude bojkotovat červnové parlamentní volby.

Nezapomeňte na mě. Albánský ministr zahraničních věcí Ditmir Bushati poskytl rozhovor Georgimu Gotevovi z bruselského EurActivu. Mluvil mimo jiné o situaci v Albánii, o tzv. „Tiranské platformě“, která děsí Makedonii, a také o balkánské geopolitice.

Dvojitá fantazie. Předseda Evropské rady Donald Tusk doufá, že makedonští a albánští lídři se vyhnou eskalaci etnického napětí a zaměří se na přibližování směrem k EU.

Jen otázka času. Ruská federace je schopná zahájit útok na baltské státy během 24 hodin, což značně oslabuje možnosti Severoatlantické aliance na takový útok odpovědět. Uvádí to litevské zpravodajské služby.

Musejí chtít válku. Polští státní zástupci uvedli, že by chtěli obžalovat dva ruské letecké dispečery ze záměrného způsobení letecké katastrofy v roce 2010, při které zemřel polský prezident a dalších 95 osob.

Jeden krok kupředu. V roce 1998 udělil tehdejší slovenský předseda vlády Vladimír Mečiar amnestii, která zahrnovala mimo jiné konec vyšetřování únosu syna prezidenta Michala Kováče. Slovenští zákonodárci však ve středu rozhodli, že tuto amnestii zruší.

Dva kroky zpátky. Nově zvolený srbský prezident Aleksandar Vučić, který zvítězil již v prvním kole, bude mít možnost jmenovat svého nástupce v pozici předsedy vlády, kterou držel po dobu minulých tří let pevně ve svých rukou.

Jsme také Evropa. Evropští zástupci církví chtějí být dle svých slov více zapojeni do rozhodování o budoucnosti Evropské unie.

Už bylo na čase. Česká národní banka se po třech a půl letech rozhodla opustit systém devizových intervencí. Předpokládá se, že česká koruna bude nyní posilovat.

Evropská Ukrajina. Evropský parlament rozhodl, že Ukrajincům umožní bezvízový vstup do schengenského prostoru. Celková délka pobytu však nesmí přesáhnout 90 dní.