Napříč Evropou: Orbán a jeho slepý obdiv k Trumpovi

UPOZORNĚNÍ: Názor autora/autorů se nemusí shodovat s názorem redakce EurActiv.cz

pařížská dohoda

orban

Donald Trump se rozhodl odstoupit od Pařížské dohody o ochraně klimatu a Viktor Orbán by si měl poklepat na čelo. Politika amerického prezidenta však není jedinou zprávou týdne, která by vás měla zajímat.

Viktor Orbán opěvoval vítězství Donalda Trumpa v amerických volbách a s ním i změnu západní politiky směrem k nacionalismu a národním zájmům. Teď, když se Trump rozhodl odstoupit od Pařížské klimatické dohody, maďarský premiér se musí cítit jako hlupák.

Trump totiž mohl být tím, kdo opodstatní Orbánovo jednání v rámci Evropské unie. Zatímco americký prezident předvádí svou „neliberální“ politiku na globální úrovni, Orbán se tak chová při vedení malé postkomunistické země uprostřed Evropy. Oba dva preferují stavění zdí na úkor svobody pohybu a náboženské tolerance.

Americký prezident však šel ještě dál a chce zavrhnout dohodu chránící národní parky a ohrožené druhy. Zahodí tím však i příležitost podílet se na významné agendě, na které se shodují jak západní státy, tak i rozvojové země. Ochrana životního prostředí je zároveň významným tématem pro Evropany a stává se novou příležitostí pro levicové strany.

Přičteme-li k tomu, že populisté a fašisté začínají v EU ztrácet podporu a Spojené státy pod vedením Trumpa se Evropě čím dál více odcizují, zdá se, že Orbánovo vítězoslavné chování bylo velmi úzkoprsé. O jeho slepém obdivu k Trumpovi píše Joel Schalit z bruselské redakce EurActivu ve svém novém komentáři.

Trumpovo rozhodnutí je sice velmi kontroverzní a v Evropě vzbudilo vlnu kritiky, v Česku se však najdou jeho podporovatelé. „Je to nejvýznamnější krok Donalda Trumpa, je to fatální změna, v mých očích samozřejmě k lepšímu.“ Autora výroku snad ani nemusíme jmenovat. Stačí dodat, že klima je podle něj v pořádku a globální oteplování neexistuje.

Napříč Evropou

Babiš jako český Berlusconi. Bývalý ministr financí ohrožuje svobodu médií v České republice. Stát si však své problémy může vyřešit bez problémů sám, shodli se europoslanci během čtvrtečního plenárního zasedání.

Nenávist proti muslimům i Židům. Internetoví giganti jako Facebook nebo YouTube kladou na boj proti nenávistnému online obsahu čím dál větší důraz. Podle analýzy Evropské komise se mazání nelegálních příspěvků výrazně zlepšilo – například na Facebooku se oproti prosinci dvojnásobně zefektivnilo.

TTIP stále žije. Dosud se zdálo, že dohody o volném obchodu jsou kvůli novému americkému prezidentovi u ledu. Je ale možné, že se Donald Trump v blízké době k vyjednávání liberálních obchodních dohod opět vrátí, a to zejména pod tlakem amerického byznysu. Velkou neznámou zůstávají i jeho snahy o daňové reformy, které mohou mít na americkou ekonomiku neblahý vliv.

Neudržitelný důchodový systém. S hlavním ekonomem poradenské společnosti Deloitte Davidem Markem jsme hovořili o výhradách Evropské komise k nastavení českého důchodového systému. Podle Komise v dlouhodobém výhledu není udržitelný a nedávné kroky vlády, jako jsou štědřejší valorizace penzí nebo nastavení horní hranice pro odchod do důchodu, mohou situaci ještě zhoršit.

Jak vyřešit evropské mzdy řidičů. Evropská komise představila balíček opatření pro silniční dopravu v EU. Navrhuje v něm řešení sporu ohledně minimální mzdy řidičů mezinárodní dopravy. Očekávaný návrh však čeští dopravci kritizují.

Ochrana dat v energetice? Podniky ve všech zemích EU včetně Česka se připravují na nástup nových pravidel pro ochranu osobních dat. Rozsáhlá reforma se dotkne i firem ze sektoru energetiky, pro které údaje zákazníků znamenají zároveň velkou byznysovou šanci.

Svět je krásnější. Silvio Berlusconi má zřejmě v úmyslu znovu získat korunu. Nyní se rozhodl investovat do zdraví a veganské kultury. V květnu pomohl založit nové Hnutí pro zvířata (Movimento Animalista), a to s poslankyní z jeho vlastní strany Forza Italia.

Anti-Orbán. Možná je miliardář, ale jeho srdce je na tom správném místě. Je přesným opakem toho zlého židovského bankéře, kterého v něm vidí jeho nepřátelé. I George Soros se nechal slyšet, že Evropu stojí za to chránit. Stejně tak je ale podle něj důležité, aby se Brusel vypořádal se svými problémy. Kritizoval například bruselskou politiku úsporných opatření.

Schizofrenní obrana. V minulém týdnu byl publikován průzkum veřejného mínění, ve kterém stálo, že jen 40 % Němců by bylo ochotno bojovat za své spojence v NATO při napadení ze strany Ruska. Německý Bundeswehr však tento týden přišel s nečekanou odpovědí. Nechal si vypracovat svůj vlastní průzkum, který ukazuje, že bránit své spojence by neváhalo na 73 % Němců.

Socialisté, nyní nacionalisté? Rakouští socialisté nejsou schopni vytvořit stabilní koalici s dalšími levicovými či středovými subjekty. Kancléř Christian Kern se tak odhodlal k nečekanému kroku. Před nadcházejícími volbami totiž zvažuje možnost vládní koalice s krajně pravicovou FPÖ.

Turci, Řekové, turisté. Není to o Kypru nebo o Egejském moři. Je to prostě o tom, že Řekové jsou k turistům vstřícnější než Turci. Zahraniční turisté totiž volí nohama a mnohem častěji si vybírají řecké pláže. Turečtí rybáři však kontrují snižováním svých vývozních cen.