Napříč Evropou: Německé volby a homosexuální sňatky

UPOZORNĚNÍ: Názor autora/autorů se nemusí shodovat s názorem redakce EurActiv.cz

homosexuální sňatky

@ Shutterstock

Německo dá homosexuálům možnost uzavírat manželství i přes nesouhlas Angely Merkelové. Další novinky hlásí čeští poslanci, Irák, Itálie, Rusko nebo třeba Evropská komise.

Německé volby a homosexuální sňatky

„Pro mě osobně znamená manželství soužití muže a ženy. Je to moje vlastní pojetí. Na druhou stranu ale podporuji registrovaná partnerství,“ řekla Angela Merkelová před třemi lety v rozhovoru s YouTube vloggerem Le Floidem.

„Takže říkáte žádná diskriminace, ale budeme tyto dvě záležitosti držet odděleně,“ odpověděl vlogger.

„Žádná diskriminace,“ dodala Merkelová.

Před třemi lety vyvolala Merkelová svou odpovědí vlnu zklamání. Většina zemí severní a západní Evropy totiž homosexuálnímu manželství povolila, včetně Velké Británie. Proč se ale Merkelová brání?

Otázka homosexuálních sňatků nebyla dosud příliš důležitá. Změna přišla se zvolením Alice Weidelové do čela kandidátky krajně pravicové strany Alternativa pro Německo (AfD) Alice Weidelová je totiž lesbickou matkou a partnerkou švédské televizní producentky.

Očekává se, že AfD po zářijových volbách vstoupí do německého Bundestagu. Lesbická kandidátka navíc otáčí AfD od neonacistické rétoriky směrem k takzvanému „pinkwashingu“, který spočívá v populistické podpoře práv homosexuálů při boji proti Islámu.

Podle Joela Schalita z bruselské redakce EurActivu tak chování Angely Merkelové začíná dávat smysl. Přitvrdila svůj přístup k imigrantům a nošení burek, čímž problém s uprchlíky dočasně poslala k ledu. Nyní musela odmítnout radikální pravici a jejich podporu homosexuálních práv.

„Žádná diskriminace.“ Opravdu.

Napříč Evropou

Zbraně ochrání stát. Majitelé zbraní možná budou mít právo zasáhnout a chránit svou zem za pomoci střelných zbraní. Novela ústavního zákona prošla hladce Poslaneckou sněmovnou a nyní míří do Senátu.

Česko bude stavět rychleji. Možná. Poslanci totiž dali souhlas i novele stavebního zákona, přestože Senát po nich žádal další úpravy. Od novely si slibují urychlení stavebního a územního řízení, jak ale namítají ekologové a odborníci, její dopady budou zřejmě omezené.

Toto je konec Islámského státu. Myslí si irácký premiér Hajdar Abádí poté, co jeho armáda obsadila velkou mešitu v MosuluNení ale jasné, kdo islamisty na území nahradí – zda spojenci USA, anebo Bašár Asad a Írán. Navíc hrozí, že se do EU začnou ve zvýšené míře vracet radikálové, kteří odešli bojovat do řad Islámského státu.

V Itálii už je plno. Itálie varuje, že už nedokáže přijmout více uprchlíků. Evropa navíc podle ní zavírá před jejími problémy oči. Německo i Evropská komise již přislíbily pomoc. Česká republika, která odmítá relokovat uprchlíky z Itálie a Řecka, mlčí.

Sankce za sankce. Evropská rada prodloužila sankce proti Rusku o dalších šest měsíců. Vladimir Putin úder obratem vrátil a odvetná opatření protáhl až do konce roku 2018.

Estonsko přebírá otěže. Malta končí v čele Rady EU a předsednictví přebírá Estonsko. Zaměří se na digitalizaci, ve které má mimochodem Česká republika výrazné mezery, ekonomiku a samozřejmě také bezpečnost a ochranu životního prostředí.

Homosexuální sňatky u sousedů. Německý parlament legalizoval manželství osob stejného pohlaví. Kancléřka Angela Merkelová tento návrh nepodpořila, ačkoli homosexuálové jako adoptivní rodiče jsou podle ní v pořádku.

Mayová získala důvěru. Těsně. Menšinový kabinet konzervativců Theresy Mayové, kteří nemají v Dolní sněmovně potřebnou většinu hlasů, podpořili po dohodě severoirští unionisté. Mayová tak získala důvěru poměrem hlasů 323 ku 309.

Štít místo vidlí. Evropská komise chce přehodnotit rozpočtovou politiku EU. Nejnákladnější je v současné době zemědělství, což vzhledem k brexitu a výzvám, kterým EU čelí, není příliš moudré. O farmáře by se měly více starat členské země, zatímco EU by investovala do jiných oblastí.

Bezpečí není zadarmo. Svět kolem nás se změnil a společná obrana se vrací na prioritní místo v žebříčku Unie. Stěžejní je, aby evropské státy na svou obranu začaly vynakládat více peněz, říká bývalý generální tajemník NATO Anders Fogh Rasmussen.

Šetřit se musí, ale s energiíMinistři unijních zemí jednali o revizi směrnice pro energetickou účinnost. Shodli se, že cíl zůstane na 30 % navržených Komisí. Bude ale nezávazný. Komise také podporuje více investic do této oblasti, aby pomohla s řešením energetické chudoby, kterou trpí více než 23 milionů domácností v EU.