Napříč Evropou: Nechte rozhodovat lid… na základě strachu a lží

UPOZORNĚNÍ: Názor autora/autorů se nemusí shodovat s názorem redakce EurActiv.cz

brexit

© Shutterstock / Brilliantist Studio

Náš pravidelný přehled událostí dostal nový kabátek. Co se v uplynulém týdnu dělo v Evropě? Podívejte se na to očima sítě EurActivu, jejích partnerů a dalších médií.

Nechte rozhodovat lid… na základě strachu a lží

Diskuze o britském rozchodu s EU se povětšinou nenesla v duchu racionálních argumentů, nýbrž ve světle politiky „my“ versus „oni“. Jako dobrý cíl v tomto ohledu posloužili cizinci přicházející do Británie hledat práci. Britové se rozhodli imigraci za prací odmítnout. Údajně chtějí bránit svou pracující třídu. Chtějí být opět suverénní a rovni s ostatními. Proto si, podle jejich mínění, zvolili cestu brexitu.

Dokonce i někteří odborníci přiznávají, že vědí, co Británie tímto rozhodnutím ztrácí. Přesto jsou však přesvědčeni o nutnosti tuto oběť podstoupit. Rozhodnutí britských občanů je vykládáno jako demokratické a suverénní. Avšak nebylo by nakonec lepší, kdyby se Britové rozhodovali na základě racionálních argumentů a nikoli na základě iracionálního strachu a lží? Celý komentář Joela Schalita z bruselského EurActivu naleznete pod tímto odkazem.

Co se tento týden dělo v Evropě

Digitální střední Evropa. Představitelé zemí Visegrádské skupiny se sešli ve Varšavě, aby projednali otázky spojené s digitalizací, výzkumem a inovacemi. Středoevropské plány jsou v tomto ohledu vcelku ambiciózní.

Myšlenky a přání. Podle kandidátky na francouzskou prezidentku, Marine Le Penové, Evropská unie dřív nebo později zmizí. Le Penová zároveň slíbila, že bude Francii chránit před globalizací. Čtyři týdny před volbami se tak snaží přilákat další voliče.

Za vše může levice. Mobilizace voličů Národní fronty a především rozšířená apatie mezi ostatními Francouzi může Le Penové podat pomocnou ruku a dovést ji k vítězství i v druhém kole prezidentských voleb, které se bude konat už v květnu.

Jak zaujmout některé voliče AfD. Členové pravého křídla strany kancléřky Angely Merkelové (CDU) budou v sobotu usilovat o zastavení příklonu strany doleva. Jejich platforma „Liberálně-konzervativní probuzení v Unii“ je vytvořena, aby sjednotila kritiky kancléřky po celé zemi.

Ráj pracovníků. Případné vítězství Martina Schulze (SPD) v německých volbách by bylo šancí pro Evropu, která by mohla konečně ukončit „neúspěšnou“ politiku úsporných opatření a přivést do Unie opět sociální spravedlnost, uvádí Thomas Oppermann.

Skotsko za svobodu. Skotská vláda oficiálně požádala britskou premiérku Theresu Mayovou o nové vypsání referenda o skotské nezávislosti. To by mělo podle Skotů proběhnout ještě před vystoupením Británie z EU.

Schulzův efekt. Strana kancléřky Merkelové lehce zvítězila v místních volbách ve spolkové zemi Sársko. Opět tak znejistila středově levicové voliče, kteří doufali, že již skončí její více než deset let trvající vládnutí.

Evropa vítězí. Parlamentní volby v Bulharsku ovládl expremiér Bojko Borisov se svou proevropskou stranou Občané za evropský rozvoj Bulharska. K sestavení většinové vlády však bude potřebovat koaličního partnera.

Populismus je něco normálního. Rakouská vláda bude usilovat o výjimku z povinnosti přijmout více žadatelů o azyl, jak to zemi přikazuje unijní relokační mechanismus. Vídeň argumentuje, že Rakouskou již během migrační krize přijalo dostatečný počet migrantů.

Brexit bez brexitu. Britský velvyslanec ve Španělsku Simon Manley řekl španělské redakci EurActivu, že volný pohyb na území Gibraltaru a zpět musí být během vyjednávání o odchodu Británie z EU prioritou.

Autoritářská persona. Maďarský premiér Viktor Orbán během každoročního sjezdu Evropské lidové strany (EPP) připodobnil migrační krizi k „trojskému koni terorismu“. Stejně tak slovně zaútočil i na Evropský soud pro lidská práva.

Žádat mohou jen ti starší. Dánská vláda chce získat možnost zakázat vstup dětským uprchlíkům, kteří do země míří bez doprovodu, a to v případě uzavření hranic z důvodu výjimečných okolností.

Zlomení a zranitelní. S tím, jak tragédie neustávají, dobrovolníci a poskytovatelé pomoci čím dál více mluví o nedostatku naděje mezi uprchlíky v Bělehradě. V souvislosti s tím varují před tím, aby si sami nezačali ubližovat.

Rybáře dohnala úsporná opatření. Zabíjení chráněných savců v Egejském moři je příčinou rozpaků v Bruselu. EU tak volá po potrestání viníků.

Rána pod úroveň. Polská europoslankyně z polské vládní strany Právo a spravedlnost Krystyna Pawlowicz napsala dopis adresovaný předsedovi Evropské komise. V něm Jeana-Clauda Junckera obvinila z alkoholismu.

Brexit jako PR cvičení. Brexit není takový, jak jej britští politici popisují, říká v rozhovoru se slovenskou redakcí EurActivu politolog působící na Princetonské univerzitě Andrew Moravcsik. Vše je podle něj zastřeno polopravdou a zatajováním.

Finanční podvody musí skončit. Zájem podílet se na vzniku Úřadu evropského veřejného žalobce v úterý během jednání ministrů spravedlnosti deklarovalo 16 zemí. Je mezi nimi i Česká republika. Úřad má zabránit podvodům ve výši desítek miliard eur.

Vždy je za tím Moskva. Srbsko se na jednu stranu zavázalo, že chce přistoupit k Evropské unii. Na druhou stranu chce zlepšovat i své vztahy s Moskvou. Uvedl to sám předseda tamní vlády, a to u příležitosti blížících se prezidentských voleb, které proběhnou již tuto neděli.

A voda je mokrá. Vladimir Putin se chce zavděčit evropské krajní pravici, a napomoci tak rozdělení Unie. Prohlásil to první místopředseda Evropské komise Frans Timmermans v návaznosti na nedávné setkání Marine Le Penové právě s ruským prezidentem.

Trump odpůrcem životního prostředí. Americký prezident Donald Trump se rozhodl zrušit klimatický plán svého předchůdce. Nové nařízení však ještě neznamená, že Američané odstoupí od nedávno vyjednané Pařížské dohody.