Napříč Evropou: Letní blues v Evropě

UPOZORNĚNÍ: Názor autora/autorů se nemusí shodovat s názorem redakce EurActiv.cz

poland

© Shutterstock / Adam Wasilewski

Za posledních 9 let se významné zahraničněpolitické události odehrávají až podezřele často během letních prázdnin. Ať už se jedná o ruskou okupaci části Gruzie, sestřelení letu MH17 či o nepovedený pokus o puč v Turecku, vše nám připomíná, že běh dějin si prázdninového léta neužívá.

Letní blues v Evropě

Letní měsíce se v Evropě většinou nesou ve znamení dovolených a relaxace. Platí to i pro bruselskou bublinu, jelikož i instituce EU si v následujících týdnech budou dopřávat očekávaného klidového režimu.

Čas a běh dějin si však odpočinek nedopřává. I proto je dobré si připomenout, že právě letní čas je poměrně bohatý na puče, geopolitická zemětřesení či velká pochybení, píše ve svém komentáři Georgi Gotev z bruselského EurActivu.

Byl zrovna srpen roku 2008, když ruské jednotky vstoupily na území Gruzie. Jižní Osetie a Abcházie jsou možná vhodné destinace pro příjemnou dovolenou. Ale prázdniny obvykle netrvají celých devět let.

Následující léto nebylo o moc klidnější. Začaly se totiž objevovat první náznaky rozsáhlé dluhové krize eurozóny. Od té doby můžeme události mající významné mezinárodněpolitické důsledky zažívat v klidný letní čas pravidelně.

Byl zrovna červenec 2014, když jsme se stali svědky tragédie letu MH17. Léto následující se pak neslo ve znamení migrační krize a neúspěšného prosazování kvót. Na červenec 2016 zase jen tak nezapomenou v Turecku, kde proběhl nepovedený pokus o státní převrat. Porážku opozice si tamní prezident užívá dodnes.

Co se na scéně objeví letos? Zatím to vypadá na kontroverzní kroky polské vládní strany Právo a spravedlnost a její snahy o ovládnutí polské justice a narušení principů vlády práva, uzavírá Gotev.

Napříč Evropou

Dobrou noc a hodně štěstí. Polský Sejm ve čtvrtek přijal kontroverzní zákon o Nejvyšším soudu. Tento krok jen zhorší již tak napjaté vztahy mezi Varšavou a Bruselem, který kritizuje porušování principů vlády práva.

Alespoň to slyší. Místopředseda Evropské komise Frans Timmermans ve středu kritizoval snahy polské vlády o reformy tamního soudnictví. Jako důvod uvedl, že navržené zákony ohrožují dělbu moci, podrývají demokracii a narušují právní stát.

Nostalgie osmdesátek. Tisíce Poláků v neděli demonstrovaly proti vládním snahám o ovládnutí polského soudnictví.

Kamarád Erdogan. Turecký prezident o víkendu opět prohlásil, že je pro znovuzavedení trestu smrti. Přístupové rozhovory ohledně členství v EU i přesto formálně pokračují a Brusel Ankaře stále poskytuje významné částky v rámci takzvané předvstupní pomoci.

Závislost na Rusku, závislost na Turecku. Evropská komise pravděpodobně schválí výstavbu dalšího potrubí v rámci plynovodu Turkish Stream, který se táhne až k pobřeží Bulharska. Tamní předseda vlády, Bojko Borisov, však varuje, že EU se stává až příliš závislou na plynu, který proudí skrze Turecko.

S láskou z Ruska. V pondělí jsme si připomněli tři roky od sestřelení letu MH17, které si vyžádalo 298 obětí včetně 80 dětí.

Bolivijci chtějí do EU bez víz. Jižní Amerika je rostoucí a perspektivní region, který se pomalu začíná vydávat cestou evropské integrace. Mnoho tamních států si s Bruselem již vyjednalo bezvízovou povinnost. Podobným směrem jdou i Bolivijci, kteří v rámci EU míří především do Španělska.

Zemědělci bez dotací. Zemědělské dotace tvoří příliš velkou položku v rozpočtu EU. Nejvíce financí přitom směřuje obřím zemědělským podnikům. Evropská komise to chce změnit, české ministerstvo zemědělství nikoli.

Estonské předsednictví. „Donald Trump má pravdu, když říká, že Evropané musí platit za svou vlastní obranu,“ upozorňuje v rozhovoru pro polský EurActiv estonský velvyslanec ve Varšavě Harri Tiido. Jaké jsou estonské priority v rámci jejich předsednictví v Radě EU?

Důležité jsou výsledky. Při realizaci projektů se dnes v EU klade důraz na kontrolu formálních záležitostí. Například v USA se ale soustředí hlavně na výsledky. Pokud jsem slíbil postavit novou výrobní halu, nezáleží na tom, jak jsem ji postavil, ale zda skutečně začne vyrábět a zaměstnávat lidi, říká v rozhovoru Lubor Lacina z Mendelovy univerzity.

Je to dobré pro obchod. Německo na své ochotě pomáhat Řecku od počátku řecké dluhové krize vydělalo přes 1,3 miliardy eur.