Napříč Evropou: Jak si EU hraje se západním Balkánem

UPOZORNĚNÍ: Názor autora/autorů se nemusí shodovat s názorem redakce EurActiv.cz

© Shutterstock / Mikkel Bigandt

Severoatlantická aliance se nedávno rozrostla o nového člena. Teď už je ale na scéně další žadatel o členství. Rozdíly mezi východem a západem však přetrvávají, a to například ve dvojí kvalitě potravin. Důležitým tématem zůstává ochrana klimatu. Hlavním hráčem na tomto poli bude zřejmě Čína.

Jak si EU hraje se západním Balkánem

Přístup EU k západnímu Balkánu připomíná falešnou hru. Je to jasné už od roku 2014, kdy Jean-Claude Juncker nastoupil do čela Komise s prohlášením, že za jeho mandátu se EU rozšiřovat nebude.

Změna přišla s pokusem o převrat v Černé hoře, problémy v Makedonii a obavami ze stoupajícího ruského vlivu a možného vypuknutí konfliktu. Jakmile totiž Brusel zjistil, že Balkán přestává být stabilní, okamžitě se o něj začal zajímat.

Za pár měsíců se situace obrátila. Černá hora vstoupila do NATO, v Makedonii se chopili moci sociální demokraté a Srbsko si zvolilo novou premiérku podporující reformy.

Unie ale opět rozehrála svou partii a na summitu EU a Balkánu v Terstu představila plán, který vůbec nedosahoval představ a plánů balkánských politiků. EU Balkán v postatě znovu posadila do čekárny. Dohoda padla pouze v oblasti dopravní unie, v některých digitálních záležitostech a společné investiční platformě určené zejména pro infrastrukturu a energii.

To sice nezní špatně, píše Zoran Radosavljević ve svém komentáři na bruselském EurActivu, od zóny volného obchodu, kterou by Balkán potřeboval k nastartování investic a průmyslu, je to ale velmi vzdálené.

Napříč Evropou

K Rusku zády, k EU čelem. Evropská unie učinila poslední krok nutný pro fungování asociační dohody s Ukrajinou. Dohoda je jedním z pilířů ukrajinského směřování na západ a stála u počátků tzv. Euromajdanu. V platnost vstoupí v září, a to i přes odpor Moskvy či nelibost nizozemských občanů.

Rozzuřené Rusko. Ukrajina je odhodlaná vstoupit do NATO. A myslí to opravdu vážně, jelikož začíná konat první důležité kroky. Na plány Kyjeva však nelibě nahlíží Kreml, podle kterého ukrajinské členství v Alianci nepřinese nic dobrého.

Naše nečinnost, vaše chyba. Česká republika se nezapojila do relokací uprchlíků z jižní Evropy, protože Itálie ani Řecko nenašly vhodné osoby. Právě tímto argumentem se chce česká vláda bránit před sankcemi za neplnění povinností.

Železná opona přetrvává. Dvojí kvalita potravin neznamená, že české obchody nabízejí horší zboží než německé. I obchodní řetězce však potvrzují, že Evropská unie by se měla zajímat nejen o bezpečnost potravin, ale také o jejich složení.

Komunismus a životní prostředí. Mezinárodní společenství se samo sebe ptá, jestli je Čína skutečně schopná zaujmout pozici lídra v boji za životní prostředí naší planety.

Klima bez kontroly. Evropská komise oznámila, že plánuje zrušit mechanismus monitorující pokrok ve snižování skleníkových plynů v zemích západního Balkánu. Rozhodnutí značně komplikuje dosahování stanovených cílů ohledně ochrany klimatu v této oblasti.

Technokraté, žádní enviromentalisté. Má nová francouzská vláda plán, jak bojovat s klimatickými změnami? Tamní nevládní organizaci a energetický průmysl si to nemyslí.

Jsme v tom spolu. Irsko se rozhodlo, že se připojí k námořní operaci EU s názvem Sofia. Mise má za úkol bojovat s převaděči nelegálních migrantů ve Středozemním moři.

Je nás více. Populace Evropské unie v loňském roce vzrostla. A to navzdory přibližně stejnému počtu narození i úmrtí. Jako důvod populačního růstu Eurostat označil probíhající migraci.

Tanky poháněné Sluncem. Řecká armáda si pohrává s myšlenkou, že bude zelenou energii využívat i v armádě. Třeba elektřina by tak v budoucnu mohla být běžným pohonem armádních vozidel.

Stále stejní. Polská pravicová vláda předložila návrh zákona, který by tamní Nejvyšší soud prakticky zcela podřídil výkonné moci. Evropská unie však i přes tlak novinářů k tomuto kroku mlčí.