Napříč Evropou: Falešná kampaň

UPOZORNĚNÍ: Názor autora/autorů se nemusí shodovat s názorem redakce EurActiv.cz

francie volby

@ Pixabay

Evropa sleduje dění ve Francii. Škoda, že dlouho očekávané prezidentské volby nepředcházela žádná smysluplná kampaň. Osud Francie však není to jediné, co by nás mělo zajímat. Za pozornost stojí Balkán, Maďarsko nebo třeba Rakousko.

Souboj o Elysejský palác byl dlouhý. Francie však stále čeká na pravou politickou debatu.

Nezaměstnanost se stává pro Francii normou, která rozšiřuje propast mezi bohatými a chudými, mladými a staršími, či městy a periferiemi. Důvěra v instituce, politiky a média je prakticky mrtvá.

I přes tyto problémy, se kterými se Francie potýká, byla předvolební prezidentská kampaň povrchní, možná až falešná. První celonárodní debata se vedla kolem burkini, celotělových ženských plavek, a kandidáti zvolili velmi ostrou rétoriku. Další diskuse se odehrály v tónu podrážděnosti, urážek, radikálních prohlášení a skandálních odhalení.

Žádná smysluplná kampaň se tedy ve Francii nekonala a místní lidé nyní stojí před těžkou volbou. Oba dva extremisté, Marine Le Penová a Jean-Luc Mélenchon, z toho mohou jen těžit, píše ve svém komentáři Aline Robertová z francouzského EurActivu.

Pohled zblízka

To nemůžou myslet vážně. Prohlášení ohledně potenciálního vzniku unie mezi Albánií a Kosovem, o kterém mluvil bývalý předseda vlády, rozohnilo představitele Srbska. Ti také požádali Brusel, aby v této věci zaujal jasné stanovisko.

Východní blok. Albánský parlament ve středu nezvolil nového prezidenta. Vládní socialisté se totiž rozhodli, že v prvním kole volby nenavrhnou žádného kandidáta.

Investice do levice. Srbská levice byla v poslední době aktivně zapojena do protestů proti prezidentským volbám. Jedná se o největší demonstrace od dob svržení Miloševičovy vlády v roce 2000. Někteří odborníci se domnívají, že se díky nim otevírá nový prostor pro zvrácení úpadku země.

Hladovění. Žadatelé o azyl v uprchlických táborech na jihu Maďarska již nebudou mít nárok na potravinové dávky.

Hlad přináší násilí. Následky klimatických změn se projevují mimo jiné na narůstajících problémech s organizovaným zločinem a s terorismem, a to v oblasti sahající od Jižní Ameriky až po Střední Východ.

Ať pošlou kávu. Plánovaná dohoda o volném obchodu mezi EU a sdružením jihoamerických států Mercosur by mohla zdvojnásobit evropský export do této oblasti. Uvádí to unijní zdroje blízké vyjednávání dohody.

Náboženská netolerance. Americké výzkumné středisko Pew Research Center uvedlo, že náboženská svoboda v Dánsku mezi roky 2007 a 2015 razantně poklesla. Dánsko se tak dostalo mezi čtvrtinu evropských zemí, které jsou na tom s náboženskou svobodou špatně. Výzkumníci mezi důvody řadí jednak rostoucí antisemitismus, islamofobii a obtěžování křesťanských žadatelů o azyl.

Věrni nadvakrát. V Rakousku žije přes 100 tisíc Turků s volebním právem. Odhaduje se, že přibližně 10 % z nich získalo dvojí občanství ilegálně. Rakouský ministr vnitra se již nechal slyšet, že proti tomuto trendu je nutno zakročit, a to zejména v návaznosti na turecké referendum.

Ano neznamená populismus? Turecká menšina žijící v Evropě ve velké míře podpořila snahy tureckého prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana změnit politický systém země tak, aby získal větší moc. Chování Turků v Evropě však ještě neznamená, že budou v evropských volbách volit populisty.

Konec levné práce. Předseda rumunského senátu souhlasí s obavami prvního místopředsedy Evropské komise Franse Timmermanse, který se nechal slyšet, že si není jistý ideou vytvoření vícerychlostní Evropy. Trvá totiž na tom, že Unie by se měla poučit z éry komunismu.

Fake news. Kandidátka Národní fronty na francouzskou prezidentku Marine Le Penová udělala během své kampaně z vlajky EU obětního beránka. Samotná vlajka však podle práva EU ve skutečnosti není oficiálním symbolem Unie.

Volání domova. Moldavsku byl udělen pozorovatelský status při Euroasijském ekonomickém svazu (EAEU). Jedná se o další příklon směrem k Moskvě, který následoval po zvolení nového proruského prezidenta.

Osobní msta. Polská vládnoucí strana Právo a Spravedlnost (PiS) by ráda zničila předsedu Evropské rady Donalda Tuska, který je osobním nepřítelem lídra strany, Jaroslawa Kaczynského.

The Economist mluví o zotavení. Podle španělského statistického úřadu se Španělsko řadí na třetí místo mezi zeměmi s největší mírou dětské chudoby v EU. Na prvních dvou místech se nachází Rumunsko a Řecko.

Vyrobeno v Itálii. Od počátku týdne jsou italští výrobci mléčných produktů povinni na etiketách uvádět původ ingrediencí. Italský ministr zemědělství doufá, že tento experiment budou následovat i další evropské státy, které mají rovněž obavy ohledně původu potravin.

Francouzská budoucnost ve francouzských rukou. Podle odborníků mají nadcházející prezidentské volby ve Francii hned čtyři favority. Výsledek nedělního prvního kola je tedy stále nepředvídatelný.

Zrada Donalda Trumpa? Jen tři měsíce stačily novému americkému prezidentovi na to, aby změnil názor na tři hlavní zahraničně-politické otázky, mezi které patří NATO, Moskva a Peking.

Vysokorychlostní internet jen pro vyvolené. Od příštího týdne bude v České republice možné žádat o dotaci na poskytování vysokorychlostního internetu. Ve skutečnosti se však tato možnost dotkne jen necelých 5 % Čechů.