Napříč Evropou: Češi EU nemají rádi, ale chránit by je měla

UPOZORNĚNÍ: Názor autora/autorů se nemusí shodovat s názorem redakce EurActiv.cz

bezpečnost EU

@ Twitter Bohuslava Sobotky

Společným tématem celé Evropy byla v uplynulém týdnu bezpečnost. Kromě toho jsme sledovali volby ve Velké Británii, výpověď bývalého šéfa FBI a situaci na Blízkém východě.

I ta nejsilnější mírová mocnost občas potřebuje obranné kapacity.

Tohle nebyl ten hlavní bod politického programu tehdejšího kandidáta na předsedu Evropské komise Jean-Clauda Junckera, který v létě 2014 mluvil hlavně o hospodářském růstu a pracovních místech.

Ale po britském referendu, s blížícím se příchodem Donalda Trumpa a uprostřed čím dál horšího bezpečnostního prostředí v okolí EU si Juncker loni v září uvědomil, že je čas posunout evropskou obranu na další úroveň.

Dnes dorazil s projevem na pražskou konferenci DESCOP, kde se sešli ministři zahraničních věcí a obrany, aby mluvili o budoucnosti společné obranné a bezpečnostní politiky. Ti už dávno vědí, že „Evropa, která chrání“ je to, co jejich občané chtějí.

Sešli se v zemi, kde si spousta lidí spojuje EU s plýtváním peněz, byrokracií a nedostatečnou kontrolou hranic. V zemi se slušným hospodářským růstem a rekordně nízkou nezaměstnaností, kde se slib růstu a pracovních míst těžko prodává. Růst a pracovní místa je potřeba chránit a zachovat.

V Česku není mnoho evropských témat, o kterých by se dalo věcně a pozitivně debatovat. Členství v eurozóně by mohlo být jedním z nich, ale politické špičky se na něm neshodnou. Zůstává obranná a bezpečnostní politika, která má v Česku mnohem větší podporu než většina ostatních společných evropských politik.

Češi ale nejsou sami. Napříč Evropou se obrana a bezpečnost vnímá jako oblast, kde toho EU může dělat daleko víc než dosud.

Dalo by se tak zabít víc much jednou ranou – posílit obranu, prohloubit integraci, získat zpět důvěru občanů a lépe zvládat nechtěnou imigraci.

Jenže v tom musí být jasno. Když loni premiér Bohuslav Sobotka bez bližšího upřesňování řekl, že se EU neobejde bez společné armády, mezi atlantisty a armádními představiteli to vyvolalo zmatek.

Pro politiky a laiky může být složité pochopit, že obranné kapacity a vůle ke skutečné spolupráci se liší od očekávání těch, kdo podporují výrazné posílení obranné a bezpečnostní politiky. Významná část současné debaty se vede o tom, jak efektivněji využívat stávající zdroje a kapacity. Toho si široká veřejnost ani nemusí všimnout, i když jde o důležité téma.

Co je ale horší, celý projekt by mohl narazit na staré známé problémy: obavu členských zemí o vlastní suverenitu a snahu ochránit vlastní (tentokrát obranný) průmysl.

Ti, kdo EU nemají rádi nebo jí nerozumí, pak takový neúspěch budou vnímat jen jako další chybu „bruselských elit“, které hledají cestu k obnovení vlastní legitimity.

Napříč Evropou

Vítěz nevítěz. Britská premiérka Theresa Mayová zůstává ve své funkci, její Konzervativní strana však přišla o parlamentní většinu. Z výsledků předčasných voleb tak mohou mít větší radost labouristé pod vedením Jeremyho Corbyna.

Tragédie v Teheránu. Při teroristických útocích v íránské metropoli zemřelo třináct lidí. Atentátníci ze samozvaného Islámského státu napadli budovu parlamentu a mauzoleum ajatolláha Rúholláha Chomejního.

Trump lhalBývalý ředitel FBI James Comey je přesvědčen, že Rusko se pokoušelo zasáhnout do loňské předvolební kampaně v USA. Prohlásil to ve čtvrteční výpovědi před senátním výborem pro dohled nad tajnými službami.

Evropa, která se brání. Tak nazvala Evropská komise další ze svých diskuzních materiálů, které mají členským zemím EU pomoci rozhodnout, kam nasměrovat evropskou integraci. Zdá se, že takovou Evropu by rádi viděli i Češi.

Juncker v Praze. Šéf Evropské komise poprvé oficiálně navštívil Prahu. Obdržel vyznamenání od Karlovy univerzity, pohovořil o budoucnosti EU a v pátek se zúčastnil bezpečnostní konference s dalšími představiteli Unie včetně Federici Mogheriniové.

Katar v izolaci. Ropné velmoci na Blízkém východě jsou v roztržce. Saúdská Arábie, Egypt, Bahrajn, Spojené arabské emiráty Jemen oznámily přerušení diplomatických vztahů s Katarem. Jako důvod uvedly, že Katar podporuje teroristické organizace a destabilizuje bezpečnost v regionu.

Konec podvodníků v EU. Evropa získá novou zbraň proti korupci a podvodům. Na zřízení Úřadu evropského veřejného žalobce se dohodlo dvacet členských států včetně České republiky. Fungovat začne za dva až tři roky.

NATO se rozrostlo. Černá hora se i přes kritiku proruské části obyvatelstva stala 29. členem Severoatlantické aliance. Slibuje si od toho zajištění míru na Balkánském poloostrově.

Český výzkum zaostává. Z Bruselu opakovaně zaznělo, že Česko je v oblasti vědy, výzkumu a inovací pozadu. Problémem jsou podle Komise hlavně nedostatečně kvalitní výsledky výzkumu a vývoje a jejich aplikace do praxe.

Energie budoucnosti. V kazašské Astaně startuje mezinárodní výstava EXPO. Událost má zahájit diskuzi nad otázkou, jak zajistit světu dostatek energie při současném snižování emisí.