Napříč Evropou: Beppe Grillo ztrácí hvězdičky kvůli imigraci

UPOZORNĚNÍ: Názor autora/autorů se nemusí shodovat s názorem redakce EurActiv.cz

Beppe Grillo

Beppe Grillo © WikimediaCommons.org / Lucarelli

Evropská komise zahájila proti Česku řízení kvůli uprchlickým kvótám, Praha chce zase Brusel žalovat kvůli směrnici o zbraních. V Evropě se ale děly i další věci. Itálie má za sebou například komunální volby, ve kterých pohořelo Hnutí pěti hvězd.

Byla to tvrdá prohra. Hnutí pěti hvězd komika, herce a politika Beppeho Grilla v prvním kole nedělních italských komunálních voleb doslova propadlo. Ve volbách bodovala spíše krajně pravicová Liga Severu a Vzhůru, Itálie Silvia Berlusconiho. Proč to tak je, se ve svém komentáři zamýšlí Joel Schalit z bruselské redakce EurActivu.

Tyto dvě – jednoznačně nacionalistické a otevřeně probyznysové – strany mají oproti Pěti hvězdám tu výhodu, že jejich program je stabilní a netrpí vnitřními rozpory.

To se o Grillově uskupení říci nedá. Není to obyčejné populistické hnutí. Na italské politické scéně zabralo prostor, který se vytvořil díky kolapsu tamní levice. K tomu přidalo pořádnou dávku environmentalismu a anarchismu a důrazu na otevřenost internetu. Nikdy nenabízelo konkrétní politický program.

Teď ovšem narazilo na otázku migrace. Starostka Říma a členka Hnutí pěti hvězd Virginia Raggiová například vystoupila s požadavkem moratoria na imigraci do hlavního města. Vzhledem k tomu, že dříve byla zastánkyní diverzity, jakou Řím nabízí, to neznělo moc upřímně, na rozdíl od Ligy severu a Berlusconiho strany, které jsou ve svých antipatiích vůči imigrantům dlouhodobě konzistentní.

Napříč Evropou

Na uprchlících záleží. Evropská unie oficiálně zahájila řízení proti České republice, Polsku a Maďarsku. Důvodem je nedodržování povinného relokačního mechanismu, tzv. kvót.

Zbraně nám nevezmete. Česká vláda rozhodla, že podá k Soudnímu dvoru EU žalobu na neplatnost směrnice o zbraních.  Učiní tak do poloviny srpna.

Sociální politika jako příležitost. Česká republika by se novým iniciativám Unie v oblasti sociální politiky neměla bránit. Může se tak přiblížit ostatním členským státům a pojistit si lepší budoucnost. Další výhody sociální dimenze EU nám přiblížil bývalý premiér a eurokomisař Vladimír Špidla.

Eurozónu čekají změny. Česká republika stále váhá nad vstupem do eurozóny. Státy, které již platí eurem, přitom čekají rozsáhlé změny. Komise je navrhla v diskusním dokumentu o prohloubení hospodářské a měnové unie.

Demokratický deficit. Ve Francii se množí myšlenky ohledně zavedení poměrného volebního systému. Inspiraci je možné hledat u evropských sousedů. Většina států totiž tento systém využívá.

Maďarsko diskriminuje. Nový maďarský zákon týkající se neziskových organizací je diskriminační a omezuje volný pohyb kapitálu, což by mohlo mít negativní vliv i na další druhy ekonomické aktivity. Uvedla to bývalá vysoce postavená úřednice Evropské komise a ředitelka Open Society’s European Policy Institute Heather Grabbeová.

Uprchlická krize před tím a potom. Téměř deset let před tím, než se ostrov Lampedusa stal symbolem současné migrační krize, čelily španělské Kanárské ostrovy – další místo evropské jižní hranice – podobným těžkým časům.

Studená válka stále nevyhasla. Bývalý rumunský prezident Ion Illiescu a dalších 13 vrcholných představitelů Rumunska stanou před soudem. Důvodem jsou obvinění ze zločinů proti lidskosti ve spojitosti s potlačením povstání v Bukurešti v roce 1990. V úterý to uvedl rumunský veřejný žalobce.

Žádné daně, žádný mír. Řeckou vládu znepokojuje rostoucí trend distribuce poukazů pro zaměstnance, díky kterým se mohou vyhnout placení daní. Vyhýbání se daňové povinnosti v Řecku dosahuje nevídané úrovně.

Směr západ. Noví političtí představitelé Makedonie ukazují, že jejich směřování bude prozápadní. Oživují myšlenku na budoucí členství v EU i v NATO. Prvním krokem má být navázání bližších vztahů s Řeckem a Bulharskem a přijetí dlouho odkládaných reforem.