Macron – nový lídr EU?

UPOZORNĚNÍ: Názor autora/autorů se nemusí shodovat s názorem redakce EurActiv.cz

© European Union, 2019

Západní svět sice už v mnohých ohledech není světovým lídrem, zato má však svého nového vůdce. Je jím Emmanuel Macron, píše redakce EURACTIV.com ve svém večerním The Brief.

Macron je neoficiálním vítězem evropských voleb. Liberální frakce ALDE díky němu posílila o čtyřicet nových europoslanců a transformovala se do parlamentní skupiny s názvem Obnova Evropy. Macron byl také jedním z hlavních hráčů povolebního summitu Evropské rady, kde se rozhodovalo o obsazení nejvyšších pozic v evropských institucích.

Tím ale Macronova role nekončí. Na summitu G7 v Biarritzu dosáhl překvapivé shody mezi zúčastněnými státy, včetně Iránu. Ve své výroční řeči před velvyslanci pak pronesl několik odvážných nápadů.

Macronova vize světa se může definovat jedním slovem: multilateralismus. Jeho nejodvážnější myšlenkou však je, že Evropa jako celek by měla být lídrem ve formování evropské civilizace. V opačném případě hrozí, že tuto roli převezme katolické Maďarsko a pravoslavné Rusko. Macronovo uvažování se tak nese v duchu francouzských osvícenců.

Na druhou stranu, Macron ve svém projevu vyzval k opětovnému nastolení diplomatických vztahů s Ruskem, čímž by se Evropa vyhnula dalšímu zamrzlému konfliktu mezi dvěma odvěkými rivaly – Spojenými státy a Ruskem.

Odizolování Ruska od Evropy by navíc mohlo vyústit v jeho užší spolupráci s Čínou, což rozhodně není v zájmu Evropy.

S myšlenkou navázání dobrých vztahů s Ruskem ale ne všichni souhlasí, proti je zejména Polsko. Současný vztah mezi EU a Ruskem totiž doprovází ruské kybernetické útoky a jeho snaha podkopávat evropskou demokracii.

Oba dva bloky tak vedly v posledních letech hru s nulovým součtem. Západ vzbuzoval dojem, že chce Rusko zničit, čímž přiměl Moskvu, aby uvažovala o zničení Západu a oslabení EU.

Macron argumentuje tím, že dokud Evropa nevyřeší své vztahy s Ruskem, nebude nikdy stabilní. Francouzský prezident se kvůli tomu dokonce setkal se svým ruským protějškem Vladimirem Putinem a dohodl se s ním na postupném zlepšení vzájemných vztahů.

Otázkou zůstává Ukrajina, kterou Macron ve svém srpnovém výročním projevu zapomněl zmínit. Posléze však slíbil, že ve Francii uspořádá summit „normandského formátu“, kterého se zúčastní také kancléřka Angela Merkelová, Vladimír Putin a nově zvolený ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj.

Německo by se sice mělo účastnit summitu, ale jinak je v posledních měsících téměř neviditelné – alespoň ve srovnání s hyperaktivní zahraniční politikou francouzského prezidenta.

Macronovo angažmá má však i negativní souvislosti. Francouzi a francouzská média věnují v poslední době jen velmi malou pozornost evropským záležitostem a zahraničním událostem. Setkání G7 získalo pozornost Francouzů zejména díky tiskové konferenci, na které se jeden z francouzských novinářů zeptal Macrona na národní důchodovou reformu.