Jaká je skutečná cena ropy a plynu?

UPOZORNĚNÍ: Názor autora/autorů se nemusí shodovat s názorem redakce EurActiv.cz

zdroj: Shutterstock; autor: Everett Historical

„Trh ani dříve nefungoval a je úkolem státu, aby dokázal nastavit takové podmínky, aby se snižování spotřeby energií stalo skutečně prioritním úkolem energetické politiky,“ píše ve svém komentáři projektant v oblasti energetiky a vedoucí energetické sekce Strany zelených Milan Šimoník. Vysvětluje také, jak úspory energie souvisí s ochranou proti terorismu.

Jednou z hlavních příčin konfliktů v Severní Africe a na Blízkém východě, které se nyní přílivem uprchlíků z válečných oblastí a nově i teroristickými útoky přelévají i do Evropy, je nepřehledný boj o kontrolu nad zdroji a transportními koridory ropy a zemního plynu. Bohatství, které zdroje surovin přinášejí, vede též často ke vzniku nedemokratických režimů. Svými penězi za importované suroviny tyto problémy fakticky podporujeme a dovoz z nestabilních zemí je i rizikem pro energetickou bezpečnost.

Proto se i v české Státní energetické koncepci mluví o nutnosti snižovat spotřebu a dovozní závislost. Jenže konkrétní cíle tomu neodpovídají. Zatímco Německo má v plánu konečnou spotřebu energií podstatně snížit, česká spotřeba má i do budoucna zůstat pořád stejná. O úsporách mluvíme, ale často s dovětkem, že se „nevyplatí“. Jak říká Václav Smil, energie jsou stále příliš levné. Jenže kolika životy a strádáním platí lidé v těch zemích za naše levné energie? A kolika životy zaplatíme my, pokud budou teroristické útoky v Evropě pokračovat?

Možná i proto, že jsme nezažili ropné krize, které uvrhly západní Evropu do desetiletí ekonomické stagnace, stále moc nechápeme důvody, proč Německo začalo Energiewende. Němci si stále pamatují Volkswagen tažený párem koní na prázdné silnici.

Proto ve svém příspěvku do Energetické ročenky 2015 týdeníku Ekonom tvrdím, že trh ani dříve nefungoval a je úkolem státu, aby dokázal nastavit takové podmínky, aby se snižování spotřeby energií stalo skutečně prioritním úkolem energetické politiky.

Další autorovy komentáře lze najít na jeho blogu pod tímto odkazem.