Jak (ne)jsou trhy připravené na Brexit – co čekat v den D?

UPOZORNĚNÍ: Názor autora/autorů se nemusí shodovat s názorem redakce EurActiv.cz

zdroj: pixabay.com

„Z prvotního šoku se trhy zpravidla poměrně rychle dostanou. To, zda by Brexit vyvolal trvalejší napětí, záleží primárně na tom, zda by celkově oslabil důvěru v projekt EU a eura před blížícími se volbami v Nizozemí, Německu a Francii (vše v roce 2017),“ komentuje dnešní hlasování Británie o vystoupení z EU hlavní ekonom Poštovní spořitelny Jan Bureš.

Den D je tu a Britové řeknou Unii své Ano nebo Ne. I když poslední průzkumy veřejného mínění ukazují velice těsný výsledek, trhy se překvapivě zklidňují a zdá se, že v tuto chvíli Brexitu moc velké šance nedávají. Britské akcie za poslední týden přidaly přes 5 % a libra je na frontě s eurem nejsilnější od začátku měsíce a s dolarem od začátku roku.

Výsledky referenda by měly být známé v pátek ráno, a pokud by vyhráli zastánci odchodu z Unie, trhy by byly méně připravené a více překvapené. Do nemilosti by se dostala veškerá riziková aktiva (především evropské akcie) a v naší bezprostřední blízkosti by se pod tlak vrátila česká koruna – pokud by implikovaná volatilita na německém akciovém trhu vzrostla o 50 %, mohlo by to korunu podle našich odhadů poslat nad 27,20 EUR/CZK. Nervozita by se naopak líbila super-bezpečným aktivům, jako jsou například dlouhé německé dluhopisy a na devizových trzích dolaru, franku a yenu.

„Zajímavější než prvotní reakce na eventuální Brexit ale bude, jak dlouho by případná nervozita na trzích vydržela.“

Zajímavější než prvotní reakce na eventuální Brexit ale bude, jak dlouho by případná nervozita na trzích vydržela. Z prvotního šoku se trhy zpravidla poměrně rychle dostanou. To, zda by Brexit vyvolal trvalejší napětí, záleží primárně na tom, zda by celkově oslabil důvěru v projekt EU a eura před blížícími se volbami v Nizozemí, Německu a Francii (vše v roce 2017). V takovém případě by mohla řada podniků napříč Evropou omezovat své investice a strach by se promítl výrazněji do ekonomického výkonu eurozóny (více viz naše studie bit.ly/28V1EON ). To by pak teoreticky mohlo znamenat i delší období ještě slabší koruny.

Naším hlavním scénářem je ale setrvání Británie v Unii. Na to jsou sice trhy v tuto chvíli lépe připraveny, i tak by ale všechna riziková aktiva v případě Britského Ano pro EU asi pocítila bezprostřední úlevu. V našem nejbližším okolí bychom mohli vidět lehké zisky zlotého a forintu, zatímco koruna by spadla do těsné blízkosti intervenční hranice (27,00 EUR/CZK).