Jací my Romové nejsme

UPOZORNĚNÍ: Názor autora/autorů se nemusí shodovat s názorem redakce EurActiv.cz

Romové v EU

© Shutterstock / BalkansCat

Osmý duben je Mezinárodním dnem Romů. V posledních dvaceti letech jsem si vyslechl spoustu názorů na Romy. Zde jsou mé odpovědi na nejlepší z nich.

Autor je zvláštním zástupcem generálního tajemníka Rady Evropy pro romské záležitosti.

Romové mají magické schopnosti a jsou nebezpeční, protože vás mohou začarovat nebo zaklít
Můžeme chodit po vodě a létat na košťatech, kdykoli se nám zachce. V některých zemích (kde nás lidé láskyplně nazývají „páchnoucí vrány“) k tomu ani nepotřebujeme košťata a využíváme našich přirozených darů – máme totiž duté kosti a silné paže. Ty nejnadanější osoby neromského původu můžeme dokonce naučit, jak se to dělá.

Z tohoto důvodu státní letecká společnost v Maďarsku zkrachovala a některé vnitrostátní letecké společnosti v zemích, ve kterých žijeme, jsou také téměř v úpadku.

Naše magické schopnosti jsou takové, že staletí otroctví chápeme jako štěstí a velmi si užíváme rasismu, kterého se nám stále s grácií dostává. To, že umíme čarovat a zaklínat, se ukázalo jako jednoznačně produktivní – stačí se podívat, že jsme až příliš zastoupeni ve světových vládnoucích a finančních elitách. A stačí se podívat, že jsme nadměrně zastoupeni v nejosvícenějších a nejslavnějších událostech evropských dějin, jakými bylo otroctví, cílené zabíjení a holocaust. A že prakticky všichni Romové v České republice byli během holocaustu vyhlazeni – statisíce Romů zabitých v koncentračních táborech během druhé světové války nebo během deportací po celé Evropě jasně svědčí o našich magických schopnostech.

Máme vrozený dar pro hudbu a tanec
Existuje spousta doložených případů, kdy se romské děti narodily se svým milovaným hudebním nástrojem v náručí nebo se stříbrnou flétnou v ústech. My ostatní máme jeden gen navíc, díky kterému se umíme pohybovat v rytmu a máme božské hlasy.

Vzdělání – Romové jsou hloupější
Ano, jako každý rodič i romští rodiče chtějí, aby jejich děti byly funkčními blbečky. Myslíme si totiž, že čím špinavější, hladovější a chudší naše děti jsou, tím lepší to bude pro jejich budoucnost. A protože jsme takoví bezstarostní lidé žijící blíže k přírodě, chceme, aby naše děti pily rosu a jedly duhu. Jsme raději, když naše děti chodí v zimě bosy a cítí přes svou kůži duši bohyně Gé a žebrají, spíše než aby se ztratily v teple soukromých škol a v korupci bohatství. To, že ty, milý čtenáři, nevidíš souvislost mezi staletími otroctví, naprostou chudobou, vyloučením a mezi úrovní dosaženého vzdělání, neznamená, že jsi chytrý nebo pragmatický. Právě naopak!

Umíme vám dokonce předpovědět vaši budoucnost
Budete bojovat a zažijete období štěstí, nudy, smutku a deprese. Některé lidi budete milovat a některé zase nenávidět. Budete mít, nebo nebudete mít děti, ale pravděpodobně děti mít budete. Nakonec nevyhnutelně zemřete.

Všichni ostatní lidé, kteří tvrdí, že umí předpovídat vaši budoucnost – jako učitelé, koučové, vědci, psychiatři, politikové, kněží a sociopaté – vám s největší pravděpodobností lžou.

Takže byste si opravdu měli nechat věštit budoucnost od Romů, díky kterým vám bude vaše budoucnost mnohem jasnější. Budete podvedeni. Můžete mít z toho dobrý pocit, ale to bude maximum, co vám tato zkušenost přinese. Někteří z vás se budou chlubit, že se seznámili s Romy, že znají Romy nebo mají romského kamaráda. Jakýkoliv rasista potřebuje dokázat svou úžasnou toleranci k podlidem, jako jsme my.

Jsme špinaví a zapácháme
Ano, když jsme špinaví, většina z nás zapáchá. Vy můžete vonět po růžích i poté, co jste vyvezli popelnici nebo cvičili v posilovně, ale tento genetický dar je vyhrazen pouze vám a vašim blízkým přátelům a příbuzným. U Romů, kteří žijí v naprosté chudobě, je větší pravděpodobnost, že budou zapáchat, což je přímo úměrné jejich – uhodli jste správně – naprosté chudobě.

Možná si myslíte, že by bylo požehnáním, kdybyste se narodili ve slumu, v blízkosti skládky a kdybyste skončili jako chodící reklama na Ariel, Armani a Chanel č. 5 dohromady, ale s větší pravděpodobností máte halucinace.

V bytech máme koně
Ano, děláme to tak díky našim kouzlům, která fungují pouze v těchto malých bytech, kde umíme přeměnit obyčejné koně na jednorožce, po kterých je velká poptávka v pohádkovém průmyslu.

Přeměna na jednorožce může proběhnout pouze v bytech ve 4. patře ve starých komunistických panelácích v Rumunsku, v Bulharsku, na Slovensku, v Srbsku a v Maďarsku. Všichni ostatní koně jsou padělky.

Lidé žijí v otřesných podmínkách bydlení v důsledku naprosté chudoby a nikoliv z důvodu genů. Staletí vyloučení vedou lidi k tomu, aby vedli nenormální život. Rasismus je urážlivý a hloupý.