Evropské nacionalisty může porazit jen více Evropy

UPOZORNĚNÍ: Názor autora/autorů se nemusí shodovat s názorem redakce EurActiv.cz

zdroj: Evropský parlament.

„Británie nedala na radu svých přátel a spojenců a rozhodla se pro izolaci v Evropě. Když je nyní její postimperiální úpadek završen, lze si z referenda o „brexitu“, které zpečetilo její osud, odnést jedno nejdůležitější ponaučení: totiž že nacionalismus nelze porazit podbízením se nacionalistům,“ píše v komentáři šéf liberální frakce ALDE v Evropském parlamentu a bývalý belgický premiér Guy Verhofstadt.

Rozhodnutí britských voličů opustit Evropskou unii je nešťastné, ale nikoliv překvapivé. Britští politici se už několik desítek let vyhýbají argumentaci pro členství v EU i vysvětlování britským občanům, jak unie funguje a proč je nezbytná.

David Cameron se po celou dobu svého působení ve funkci premiéra neprojevil jako lídr a nedal najevo ochotu angažovat se smysluplným způsobem v EU. A když opakovaně horoval proti bezejmenným byrokratům v Bruselu, jako by byl neustále jednou nohou na odchodu. Jeho snaha obhájit během kampaně o brexitu na poslední chvíli členství v EU bohužel nestačila k tomu, aby odčinil následky několik desítek let trvajícího lhaní britským občanům.

Británie nedala na radu svých přátel a spojenců a rozhodla se pro izolaci v Evropě. Když je nyní její postimperiální úpadek završen, lze si z referenda o „brexitu“, které zpečetilo její osud, odnést jedno nejdůležitější ponaučení: totiž že nacionalismus nelze porazit podbízením se nacionalistům. Chce-li se EU popasovat s pnutím nacionalismu, jež podkopává samotnou její existenci, bude muset naslouchat obavám lidí a nabídnout jim radikální novou vizi efektivního vládnutí. Jinak se bude rakovina nacionalismu šířit.

Pro začátek musí zbylé členské státy EU dostát evropskému právu a prosazovat rychlý a čistý rozvod. Občané Velké Británie hlasovali pro vystoupení a jejich političtí lídři zdůrazňují, že budou výsledek referenda respektovat, takže není žádný „trest“ trvat na tom, aby to učinili co nejdříve. A bude-li Evropa kvůli britské nečinnosti a s ní spojené politické nejistotě dál ekonomicky trpět, pak by se plné odtržení mělo provést jednostranně.

Celý komentář naleznete na www.project-syndicate.org.