Co přinese zpráva pěti předsedů?

UPOZORNĚNÍ: Názor autora/autorů se nemusí shodovat s názorem redakce EurActiv.cz

zdroj: Shutterstock; autor: simbiot

V červnu 2015, kdy se kvůli Řecku hovořilo dokonce o možnosti rozpadu eurozóny, vznikla zpráva pěti předsedů hlavních institucí EU, která se zabývala prohloubením hospodářské a měnové unie (HMU) v období příštích 10 let. Analytička Magda Komínková pro server Euroskop shrnula, co dokument Dokončení evropské hospodářské a měnové unie přináší.

Autory zprávy jsou předseda Komise Jean-Claude Juncker, předseda Evropské rady Donald Tusk, předseda Euroskupiny Jeroen Dijsselbloem, předseda Evropské centrální banky (ECB) Mario Draghi a předseda Evropského parlamentu (EP) Martin Schulz.

„Debaty o Řecku prý ukazují, že EU má ještě k optimálně nastavené spolupráci daleko.“

Dokument nestanovuje konkrétní cíle pojící se s indikátory, ale usiluje o „vytvoření lepších a spravedlivějších podmínek pro všechny občany EU“. Na základě zprávy se teprve mají vypracovat konkrétní návrhy. Na první pohled je však zřejmé, že cíle jsou ambiciózní.

Cestovní mapa pro roky 2015 až 2025

Zpráva s zabývá těmito tématy:

  • Směřování k hospodářské unii – konvergence, růst a tvorba pracovních míst
  • Směřování k finanční unii – integrované finance pro integrované hospodářství
  • Směřování k fiskální unii – integrovaný rámec pro zdravé a integrované fiskální politiky
  • Demokratická odpovědnost, legitimita a posílení institucí

Zpráva počítá se dvěma (respektive třemi) fázemi realizace. První fáze (prohlubování) by měla trvat do 30. června 2017 a nepředpokládá žádnou změnu smluv. Ve druhé fázi (dokončení), která potrvá do roku 2025, by se měl definovat soubor společně dohodnutých kritérií pro konvergenci. Lze předpokládat, že se počítá s revizí Smluv, protože není explicitně uveden opak, jako u první fáze. Závěrečná fáze (nejpozději v roce 2025) definuje pouze směry, kterými by se EU měla postupně ubírat.

Zpráva se nesnaží vyvolat debatu o nutnosti změny Smluv, byť po zkušenostech s předchozími revizemi by EU měla začít s diskuzí co nejdříve. Shoda expertů na technické úrovni totiž nestačí, mnohem důležitější je konsensus na politické úrovni.

Podrobnosti k jednotlivým tématům naleznete v původní analýze na stránkách Euroskop.cz.