Brusel pro kočku, zhmožděný ministr a co se proslýchá

UPOZORNĚNÍ: Názor autora/autorů se nemusí shodovat s názorem redakce EurActiv.cz

zdroj: Shutterstock; autor: Skreidzeleu

Na slovo Brusel je leckterý Čech alergický. Ale pořád se tam něco děje… Nabízíme další měsíční sklizeň toho, co se v Bruselu urodilo. Za měsíc listopad.

Text připravila redakce EurActiv.cz pro server HlídacíPes.org.

Bruselská bublina obklopující unijní instituce nesplaskla ani pod zvýšenými bezpečnostními opatřeními, která zavedly belgické úřady kvůli hrozbě teroristického útoku přímo v srdci EU.

Na několik dní se zastavila městská doprava, děti nemusely do školy a zrušily se plánované kulturní a sportovní akce. Nikdo totiž nechtěl, aby se opakovala tragédie z Paříže, kde teroristé hlásící se k Islámskému státu v polovině měsíce zabili více než 130 lidí.

Bruselané sledovali průběh policejních razií se zájmem. Dokonce tak velkým, že je úřady vyzvaly, aby už na sociálních sítích raději nesdíleli žádné informace, které by mohly prchajícím teroristům pomoci. Lidé zareagovali po svém – začali sdílet obrázky koček.

Snad alespoň nějaká černá přeběhla islamistům přes cestu.

Zhmožděná ministrova noha

Islamistům každopádně neměli přes cestu přeběhnout evropští prezidenti a premiéři. Na konci měsíce se do Bruselu sjeli k summitu s Tureckem. Bezpečnostní služby jim doporučily, aby ve městě netrávili noc, a tak zasedání skončilo nezvykle brzo.

Otázka je, jestli to politikům pomohlo, protože hned druhý den zamířili do Paříže. Začala tam totiž světová klimatická konference. Šéfové evropských států a vlád spolu vlastně tráví dost času. Krize okolo uprchlíků a migrantů přiměla unijního prezidenta Donalda Tuska rozesílat v poslední době jednu pozvánku za druhou.

Kdo ale nechtěl trávit čas s českými politiky, to byla šéfka unijní diplomacie Federica Mogheriniová. Měla přijet do Prahy, ale nakonec zůstala v Bruselu, protože ministr zahraničí Zaorálek si zranil nohu.

Proslýchá se nicméně, že Mogheriniové se nezamlouvá vystupování prezidenta Zemana, který se úspěšně staví po bok českých rasistů a xenofobů, a tak návštěvu zrušila sama. Kdo ví. Snad ale nikdo v české kotlince nezruší premiérování Bohuslava Sobotky, když pořád musí létat s ostatními evropskými kolegy do světa a zachraňovat, co se dá.

Zbraně a kočičí společníci

Do světa létá také česká eurokomisařka Jourová. Ta v listopadu navštívila Spojené státy, aby pokročila ve vyjednávání o nové podobě dohody o předávání dat evropskými firmami do USA. Času jí moc nezbývá, nový Safe Harbor totiž musí ležet na stole už do konce ledna… A víte, že Jourová má ráda kočky? Kočičího společníka si pořídila i do bytu v Bruselu.

Nemá ovšem ráda zbraně a podobně je na tom i zbytek Komise. Ta totiž přišla s návrhem, jak posílit kontrolu nad jejich nákupem a vlastněním. Milovníci pistolí a pušek pochopitelně bijí na poplach, prý Komise zasahuje do legálního držení zbraní, místo aby řešila jejich nelegální obchodování.

Obavy z dalších teroristických útoků a z toho, co s Evropou udělají tisíce migrantů, se promítly také do podoby rozpočtu EU pro příští rok. Má být o deset miliard objemnější, než je tomu nyní. Peníze poputují hlavně do evropských agentur, jako je Frontex, který má na starost ochranu vnějších hranic.